Kryzys demokracji - w poszukiwaniu przywództwa. Kto nim będzie?

Kryzys demokracji - w poszukiwaniu przywództwa. Kto nim będzie?
Sesja plenarna „Kryzys demokracji - w poszukiwaniu przywództwa”, zakończyła XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy - Zdroju. Uczestniczyli w niej m.in. Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości, Krzysztof Pawiński i Guenter Verheugen, profesor Honorowy Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

Obecny kryzys Europy ujawnia, że nie można oddzielić odpowiedzialności elity i jej przywódców od wybierających ją obywateli. Na trudności i kryzysy społeczeństwa zaczynają reagować wzrostem nastrojów populistycznych i izolacjonizmy. Historia XX wieku pokazuje, jak bardzo takie sytuacje mogą być groźne. Pojawia się m.in. pytanie, czy demokracje są w stanie wyłonić ludzi, którzy odpowiedzialnie i dalekowzrocznie mogą kierować państwami i instytucjami o zasięgu globalnym. Kto poprowadzi społeczeństwa przez kryzys: technokraci czy wizjonerzy? - „Zjednoczona Europa w zamyśle była projektem ekonomicznym. Zbyt szybko przystąpiono do integracji politycznej i kulturowej, którą część narodów traktuje jako zagrożenie dla własnej tożsamości - mówił Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości. - „Kryzys wywiera bardzo dużą presję i siłę przywództwa. Świat oczekuje liderów konkretnych i szybkich rozwiązań. Dopiero w kryzysie liderzy przechodzą prawdziwy tekst przywództwa. Miarą powodzenia jest jednak nie tylko wynik wyborczy, ale przede wszystkim ekonomiczne wyniki gospodarek, w dodatku ocenianie z dłuższej perspektywy”. Według prof. Guentera Verheugena, nowy lider musiałby udowodnić, że jest gotowy inwestować w Unię jako całość, a nie partykularne interesy jej członków. Tym bardziej, że różnice między poziomami życia w poszczególnych krajach rosną. Gordana Comic powiedziała, że Europa jest obciążona polityczną i ekonomiczną tradycją dwudziestego wieku.
    Tegoroczne Forum Ekonomiczne odbywało się pod hasłami „Europa i świat wobec kryzysu” i „Nowa wizja na trudne czasy” Składało się z 6 sesji plenarnych i ponad 100 paneli tematycznych, podczas których podkreślano, że kryzys nie pochodzi z tej części Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie, że jej wschodnia część skutecznie radzi sobie z jego skutkami.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica