Łabowa. Potrawy regionalne w Dniu Niepodległości.

Łabowa. Potrawy regionalne w Dniu Niepodległości.
Mieszkańcy Łabowej od pięciu lat nietypowo obchodzą Narodowe Święto Niepodległości. 11 Listopada spotykają się na uroczystej wieczornicy, podczas której wyłaniani są laureaci konkursu kulinarnego na „Tradycyjną potrawę rodzinną”.

W tym roku aż 34 osoby zgłosiły do plebiscytu potrawy, ciasta, nalewki oraz miody, ukazując bogactwo domowych smaków i aromatów. Na stole pojawiły się pierogi, placki ziemniaczane, rozmaite zupy.  Komisja konkursowa w składzie: wójt Gminy Łabowa Marek Janczak, dyrektor starosądeckiej Miejsko Gminnej Biblioteki Maria Sosin, przewodniczący Komisji Kultury Stanisław Brożek, a także prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej Celina Cempa, i nauczycielka Jadwiga Papaj - miała nie lada orzech do zgryzienia. - Przepisy kulinarne opierają się na tradycjach prostej kuchni regionalnej naszych przodków. Zdrowa i smaczna, chcemy aby nie była zapomniana. - powiedziała szefowa łabowskiej biblioteki Lidia Chronowska, wręczając nagrodzonym naczynia kuchenne i dyplomy.
   Oprócz kulinarnych tradycji Dnia Niepodległości, mieszkańcy gminy świętują tę radosną datę muzyką i śpiewem. Wspólnie z Zespołem Okazjonalnym - jak co roku - zgromadzeni uczyli się pieśni patriotycznych. Wysłuchali również recitalu pianistycznego młodego muzyka Adama Jarzmika, a także opowieści Zbigniewa Dziekańskiego o historii i tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.
***
Laureaci łabowskich smaków: 
1. Placki ziemniaczane z niespodzianką Władysława Horowska
2. Pierogi z kiszonej kapusty Maria Lach
3. Chleb masło ser Anna Kłębczyk.
4. Wyróżnienie pierogi ruskie z bryndzą Halina Hasior.
Kategoria ciasta i przetwory:
1. Nalewka z niespodzianką Agnieszka Horowska
2. Miód pitny Andrzej Słowiński
3. Chałka - Marta Szyszka
4. Wino Stanisława Szczecina
Dyplomy kucharek pięciolecia otrzymały:
1. Władysława Burzyńska,
2. Kamila Dąbek,
3. Małgorzata Polańska,
4. Monika Socha,
5. Janina Sieradzka,
6. Wanda Klimczak
7. Bronisława Sekuła

(MK) fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica