Marsz w obronie Telewizji Trwam.

Marsz w obronie Telewizji Trwam.
Wierni (15 lipca) uczestniczyli w marszu obrony Telewizji Trwam, który poprzedziła msza święta. Następnie, śpiewając pieśni religijne z transparentami szli ulicami miasta, Deptakiem pod tablicę marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj odbyła się manifestacja.

Sympatycy TV Trwam i Radia Maryja nie pogodzili się z tym, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała telewizji ojca Tadeusza Rydzyka koncesji na nadawanie na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Walczą, aby jednak ją otrzymała. - „My się nie domagamy gwiazdki z nieba, ale naszych obywatelskich praw. - mówiła posłanka Anna Paluch (PiS). A poseł Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska) dodał - „Dzisiejszy marsz w Krynicy jest częścią marszy, które są organizowane w całym kraju. Nasze manifestacje pokazują, że jest siła i duch w narodzie”. Wyraził on również nadzieję, że w drugim przetargu koncesja dla telewizji Trwam zostanie przyznana. Organizatorami marszu było Krynickie Koło Radia Maryja.
*****
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji decyzję nie przyznania koncesji TV Trwam motywuje obawą, że nie poradzi sobie finansowo. Według szacunku koszty nadawania na multipleksie to ok. 10 mln zł rocznie. Z dokumentów złożonych przez Lux Veritatis wynika, iż jej majątek to ok. 90 mln zł. W większości środki te pochodzą z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Jan Dworak, przewodniczący KRRT poinformował, że Fundacja odmówiła informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki. KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, iż - wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce - TV Trwam  przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną. Może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych, a także w sieciach telewizji kablowej. Podobnie po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.
4 lipca 2012 Solidarna Polska złożyła wniosek o całościowe zbadanie procesu koncesyjnego dla TV Trwam o treści: „Solidarna Polska składa wniosek do NIK oraz Sejmowej Komisji Kontroli o podjęcie uchwały w celu całościowego zbadania procesu koncesyjnego dotyczącego nieprzyznania koncesji dla TV Trwam, w oparciu o raport NIK dotyczący wykonania budżetu przez KRRiT. Z raportu sporządzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że część nadawców, którzy otrzymali koncesję na pierwszy multipleks, nie stać na opłaty koncesyjne. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zezwoliła tym nadawcom na pokrycie kosztów w ratach. NIK ocenił tę decyzję jako działania niegospodarne i niecelowe, które narażają budżet państwa na straty. Poza oczywistym negatywnym działaniem ze względu na dobro finansów publicznych, jest niezrozumiałe, dlaczego Jan Dworak podjął decyzję o rozłożeniu opłat na raty. Fundacja Lux Veritatis nie otrzymała koncesji, mimo że byłaby w stanie uiścić opłatę koncesyjną zgodnie z prawem - jednorazowo. Spółki Stavka i Lemon Records będą spłacać koncesję w aż 114 ratach, a spółka Eska w 93. W obliczu tak rażących nieścisłości, Solidarna Polska w oparciu o raport NIK dotyczący wykonania budżetu przez KRRiT, występuje do NIK oraz Komisji Kontroli z wnioskiem o podjęcie uchwały w celu przeprowadzenia całego procesu koncesyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem fundacji Lux Veritatis, której odmówiono miejsca na multipleksie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jawnie dyskryminuje media katolickie, czego jawnym dowodem jest sprawozdanie NIK. Ponadto, w nawiązaniu do naszej poprzedniej prośby do Najwyższej Izby Kontroli o podjęcie kontroli prawidłowości przyznawania przez KRRiT koncesji na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej, ponawiamy zapytanie. Oprócz tego, zwracamy się do Komisji Kontroli Państwowej o zainicjowanie wspomnianego wyżej procesu kontrolnego przez NIK".
 
Małgorzata Karenska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-07-16 21:48:44 - andrzej sowa ip:178.183.144.95
Bronia rydzyka a o własny interes niestety nie wstawiają sie po co tv trwam na mux1 jak w Krynicy Zdrój niestety nie ma dostępnego żadnego kanału cyfrowego. W Nowym Sączu są już dwa multipleksy mux1 kanał 45 i mux2 60. /za ten stan rzeczy szczególne podziękowania dla senatora koguta oraz Mularczyka. Widać w czyim interesie działa na pewno nie tych co głosowali na tych panów. Najwyższa pora przejrzeć na oczy i nie dawać sie ułudzie fanatyzmowi religijnemu bo to nikomu dobrze nie służy. W przyszłym roku wyłacza analogowa 24 kwietnia 2014 może po tej dacie zrozumiecie kto ma racje
2012-07-16 21:53:23 - andrzej sowa ip:178.183.144.95
Panie Mularczyk oraz Kogut przestańcie wykorzystywać kościól dla własnych celów politycznych nie macie żadnego programu bo nic dla sądeczyzny nie zrobiliście jedynie jątrzycie bo na nic więcej was nie stać. Państwo powinno być świeckie a kościól powinien się zajmować tym do czego został powołany służeniu ludziom a nie zabawę w politykę. to co bogu powino byc oddane a co cesarskie cesarzowi
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica