Młodzież z Krynicy i Muszyny uczciła pamięć Kazimierza Pułaskiego

Młodzież z Krynicy i Muszyny uczciła pamięć Kazimierza Pułaskiego
Generał Kazimierz Pułaski urodził się w 1745 roku w Warszawie. To wyjątkowa postać historyczna, wybitny strateg, autor wielu sposobów prowadzenia walki podjazdowej. Podjął walkę narodowowyzwoleńczą w ramach Konfederacji Barskiej. Był jednym z przywódców tego wydarzenia. Zmuszony do emigracji, stał się symbolem wartości takich, jak "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Oddział PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju zorganizował 51. Rajd Szlakami Beskidu Sądeckiego by uczcić pamięć polskiego generała i patrioty Kazimierza Pułaskiego. W rajdzie wzięło udział 91 osób: uczniowie szkół z Krynicy-Zdroju, Tylicza, Piorunki oraz Złockiego. Trasa rajdu przebiegała z Powroźnika na Kidałki a później przez Malnik do Muszyny. Meta była usytuowana przy Dworku Starostów w Muszynie.

Na trasie w dwóch punktach kontrolnych uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu topografii Beskidu Sądeckiego, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz biografii Kazimierza Pułaskiego i historii Konfederacji Barskiej.

Zostały też przeprowadzone konkursy: międzyszkolny i drużynowy. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkolno Przedszkolny ze Złockiego a kategorii szkół ponadpodstawowych Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Krynicy-Zdroju. W konkursie drużynowym pierwsze miejsca i puchary zdobyły szkoły: nr 1 ze Złockiego oraz nr 1 z Krynicy-Zdroju.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło - fot. PTTK Krynica
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica