Na Gminnych Dożynkach podzielono chleb upieczony z tegorocznych plonów.

Na Gminnych Dożynkach podzielono chleb upieczony z tegorocznych plonów.
Dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb, symbol przetrwania i łączenia ludzi. Tradycja nakazuje się nim dzielić. Kontynuując ją w Tyliczu (24 sierpnia) zorganizowano Dożynki Gminne. Pachnący bochen chleba wypieczony z letnich plonów podzielił gospodarz tej ziemi Dariusz Reśko. 

- Przyjmuję ten piękny bochenek chleba jako symbol tegorocznych zbiorów. Obiecuję, że podzielę tak, aby nikomu go nie zabrakło. – powiedział burmistrz. – To drugi rok, gdy powróciliśmy do dożynkowej tradycji, będącej wyrazem szacunku dla ludzkiej pracy. Dożynki są również podziękowaniem Bogu za plony. Mam nadzieję, że powracają one na zawsze”. 
    W ubiegłym roku dożynki odbyły się w Muszynce, a tegoroczne – w Tyliczu. Rozpoczęła je msza św. w Kościele Parafialnym pw. Imienia Maryi, którą odprawili księża: Marian Stach i Bogusław Skotarek. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na tylicki stadion, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. - W kościele mieliśmy okazję dziękować za obfite tegoroczne zbiory” – mówił Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, zwracając uwagę na bezpośrednie zaopatrywanie się klientów w produkty rolne u rolników. –"W Małopolsce powstało 21 targowisk, z których  jedno jest też w Krynicy. Tam rolnicy z konsumentami mogą się spotykać i dokonywać obrotów handlowych". 
    W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły ludowe z Muszynki, Tylicza, Mochnacznki Wyżnej i Niżnej, Berestu, Piorunki oraz Czyrnej. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także degustowano potrawy regionalne. Zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin wieczornych. 

Małgorzata Kareńska 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica