Nagrody Starosty Nowosądeckiego za osiągniecia w kulturze i sporcie.

Nagrody Starosty Nowosądeckiego za osiągniecia w kulturze i sporcie.
Starosta nowosądecki wręczył nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz kultury fizycznej i sportu. Wśród nagrodzonych są kryniczanie, muszynianie oraz osoby związane z tymi uzdrowiskami.


- "Jak co roku staramy się docenić i nagrodzić artystów, działaczy kultury i sportu. Są to osoby bardzo angażujące się w to co robią, a przez to ubogacające środowiska, w których żyją i tworzą - powiedział podczas uroczystości Jan Golonka, starosta nowosądecki.Natomiast Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu podkreślił - Jesteśmy jednym z najbogatszych regionów w Polsce jeśli chodzi o kulturę regionalną. Większość nagradzanych nie spodziewała się wyróżnienia, które było dla niech zaskoczeniem. Natomiast my mamy satysfakcję, że dostrzegamy osoby, których praca buduje pomyślność kultury i sportu na Sądecczyźnie".
W dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego nagrody otrzymali m.in.
Mieczysław Smyda, kierownik PSM Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina I stopnia w Krynicy - Zdroju, muzyk i nauczyciel gry na skrzypcach. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych. Organizator koncertów i popularyzator muzyki.
Alicja Przybyszowska, nalezy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografią pasjonuje się od 20 lat. Fotografuje głównie pejzaże i architekturę, w tym obiekty sakralne. Debiutowała wystawą „Huculszczyzna dziś" w 2006 r. Brała udział w wielu konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Edward Drozd, autor wielu opracowań historycznych, publikowanych w „Almanachu Muszyńskim" tj. „Szkoła na folwarku", „Kapliczka św. Floriana", „Zbiór wyrazów gwary muszyńskiej", „Opowieść o mieszkańcach Ziemi Muszyńskiej", „Granice Królestwa Polskiego", „Harcerstwo w Muszynie", „Muszyńskie Cmentarze", „Historia linii kolejowej Tarnów - Leluchów". Ponadto działacz społeczny, animator życia kulturalnego w środowisku muszyńskim.
Nagrody starosty w dziedzinie kultury fizycznej i sportu otrzymali:
Robert Witassek, trener hokeja na lodzie (Miejski Klub Hokeja na Lodzie w Krynicy). Jego podopieczni zdobyli wiele medali na Mistrzostwach Polski i w turniejach międzynarodowych. Wielu szkolnych przez niego zawodników gra w reprezentacji Polski.
Henryk Szost, lekkoatleta, jeden z najlepszych maratończyków na świecie. W swoim dorobku ma kilkanaście medali Mistrzostw Polski w biegach długodystansowych. Jest aktualnym rekordzistą Polski w maratonie. Na Olimpiadzie w Londynie w 2012 r. zdobył 9 miejsce (najlepsze z Europejczyków).
Janusz Pióro, od 15 lat zajmuje się szkoleniem młodzieży w hokeju na lodzie w MKHnL w Krynicy - Zdroju. Założyciel kobiecej drużyny hokeja. Osiągnięcia: II miejsce w Pucharze Polski w hokeju na lodzie; sześć zawodniczek zostało powołanych do kadry narodowej hokeja na lodzie.
Lesław Poręba, trener saneczkarstwa juniorów w krynickim Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Parkowa". Trener reprezentacji Polski Juniorów w sezonie 2011/12. Szkoleni przez niego zawodnicy zdobyli dwa złote medale na Mistrzostwach Polski w Saneczkarstwie Lodowym, startowali w Mistrzostwach Świata Juniorów oraz zawodach Pucharu Świata.
Marek Skowroński, trener reprezentacji Polski Seniorów w saneczkarstwie lodowym oraz młodzieży w krynickim  Uczniowskim Międzyszkolnym Klubie Saneczkowym „Parkowa". Doskonały szkoleniowiec, promotor saneczkarstwa w Polsce.
Jakub Burchardt, zawodnik, trener oraz organizator biegów maratońskich. W latach 2011-12 zdobywał czołowe miejsca w półmaratonach, także w Festiwalu Biegowym Forum Ekonomiczego.

oprac. (Red. M) fot. Starostwo Powiatowe Nowy Sącz
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Starostwo Powiatu Nowosadeckiego

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica