Nagrody XXI Forum Ekonomicznego - rozdane.

Nagrody XXI Forum Ekonomicznego - rozdane.
Wieczorem 7 września (środa) w Pijalni Głównej odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród XXI Forum Ekonomicznego. Rada Programowa honoruje bowiem wybitne osoby, firmy oraz instytucje przyznając im nagrody za osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym.

Człowiekiem Roku 2010 został premier Republiki Mołdowy Vladimir Filat. Jest to wyróżnienie dla wybitnej osobistości, która swoją postawą i dokonaniami wywarła wpływ na bieg spraw w tej części Europy. W 2009 roku Vladimir Filat współtworzył Sojusz na Rzecz Integracji Europejskiej. Nagrodę laureatowi wręczył premier RP Donald Tusk, podczas wcześniejszej sesji plenarnej.
 Firmą 2010 został Tauron Polska S. A., jeden z największych podmiotów gospodarczych, specjalizujący się w branży energetycznej. Zdaniem kapituły firma udowodniła, że nawet w trudnych warunkach transformującej się gospodarki można odnieść sukces. Jest to możliwe dzięki odważnym inwestycjom i dobremu zarządzaniu.
  Nagroda dla organizacji pozarządowej przypadła Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, założonej w 1998 r. przez Irenę Koźmińską. Dziękując za wyróżnienie założycielka fundacji, poinformowała, że w tym roku zainaugurowana została kampania „Cała Europa czyta dzieciom”. Natomiast w kategorii Nowa Kultura Nowa Europa (Nagroda Miasta Krakowa) zwyciężył Andrzej Stasiuk, prozaik, eseista, poeta, a także założyciel wydawnictwa „Czarne”. Został on nagrodzony za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo – Wschodniej.
   Rada Programowa nagrodami specjalnymi wyróżniła prof. Marka Belkę, prezesa NBP oraz Waldemara Pawlaka, wiceprezesa RM i Ministra Gospodarki. (nieobecni podczas uroczystości). O tym ostatnim Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady powiedział -„Jest to człowiek pracy organicznej, który – w odróżnieniu od Marka Belki - nie robi kariery politycznej w organizacjach międzynarodowych. Jemu polska gospodarka w ostatnich latach wiele zawdzięcza”.
   Galę uświetnił koncert najpiękniejszych utworów muzycznych, skomponowanych do filmów polskich w interpretacji Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Michała Dworzyńskiego. W programie znalazły się mi.in. „Polonez” skomponowany przez Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” (reż. A. Wajda) i „Tango the end”, kompozycja Zbigniewa Preisnera do filmu „Trzy kolory – Biały” (reż. K. Kieślowski).
   Muzyczną prezentację dopełnił pokaz wizualizacji przygotowany przez artystów Studio Visualsupport.

(MK)
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica