Niosą pomoc poszkodowanym w górach & Świętują 60 lat istnienia.

Niosą pomoc poszkodowanym w górach & Świętują 60 lat istnienia.
     Krynicka Grupa GOPR obchodzi w tym roku 60 lecie swojego istnienia. Z tej okazji na Deptaku w dniach 11 - 12 sierpnia przygotowano piknik z ratownikami górskimi „Bezpieczne lato”. W programie m.in. pokazy ratownicze, nauka bezpiecznego zachowania na górskich szlakach, a także koncert zespołu Wawele. (sobota godz. 16.)

     Początki Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sięgają pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Powstanie tej organizacji przyspieszył śmiertelny wypadek, gdy podczas zimowego wejścia pod Małym Kościelcem w Tatrach zginął Mieczysław Karłowicz, wybitny muzyk i kompozytor. Pierwszym naczelnikiem Straży Ratunkowej został Mariusz Zaruski. Wcześniej w Nowym Sączu powstało Towarzystwo Turystyczne „Beskid”, które - podczas Walnego Zjazdu Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie (1907 r.) - stało się nowym oddziałem Towarzystwa Tatrzańskiego. W tym też czasie rozpoczęto znakowanie pierwszych szlaków turystycznych, powstały też plany zagospodarowania turystycznego Beskidów. W 1924 roku utworzono Krynickie Koło PTT Oddziału Nowosądeckiego „Beskid”. Po pięciu latach działalności - na wniosek Koła Krynickiego - zostało ono przeistoczone w samodzielny oddział PTT. Rozwój narciarstwa spowodował zwiększenie wypadków narciarskich oraz zaginięć w górach. Pierwszą znaną z ustnych relacji akcją ratunkową jest poszukiwanie zimą 1925 roku sióstr: Janiny i Marii Nittribitówień, które wybrały się na wycieczkę narciarską w rejon Huzarów i Mochnaczki. Po całonocnych poszukiwaniach zostały odnalezione u gospodarzy w Mochnaczce. Zimowe Górskie Towarzystwo TKN powstało w grudniu 1937 roku. W listopadzie 1952 roku w Krynicy - Zdroju odbyło się pierwsze zebranie ratowników. W obecności Tadeusza Pawłowskiego, kierownika GOPR ukonstytuował się pierwszy Zarząd w składzie:  Józef Łuszczewski, prezes, Jan Rybarski, kierownik Krynickiego Pogotowia, Zbigniew Bukowski, zastępca prezesa, Maciej Porzycki, sekretarz Adam Lewicki, skarbnik. Krynicka sekcja terenowa GOPR przyjęła nazwę Krynickiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
*****
Ostatnie relacje z wypadków w górach oraz akcji ratowniczych przeprowadzonych przez ratowników Grupy Krynickiej GOPR.
26.07.2012 (czwartek) godz. 15:30. - Na prośbę Grupy Podhalańskiej GOPR ratownicy Grupy Krynickiej GOPR włączają się do akcji poszukiwawczej zaginionej 4 os. rodziny w Pieninach. Zadaniem ratowników GK GOPR było przeszukanie rejonu Niemcowej oraz Obidzy do przełęczy Rozdziela. W akcji bierze udział 30 ratowników GK GOPR, którzy działają do późnych godzin nocnych. Działania nie przynoszą jednak rezultatów i zostają zawieszone na noc.
27.07.2012 (piątek) - Od rana zostaje wznowiona akcja poszukiwawcza . Około godz. 10.00 jeden z patroli GP GOPR w okolicach Durbaszki odnajduje ciała zaginionych turystów - prawdopodobnie śmiertelnie rażonych piorunem. Ratownicy GK GOPR zostają odwołani z terenu działań
30.07.2012 (poniedziałek). godz. 7.10 - Ratownik dyżurny GK GOPR otrzymuje informacje, że w okolicach Malnika nad Muszyną - podczas zbierania grzybów - upadła kobieta, doznając urazu barku. Na miejsce zdarzenia ze stacji centralnej wyjeżdża zespół ratowników. Po dotarciu na miejsce wypadku ratownicy udzielają poszkodowanej pomocy, a następnie transportuję do szpitala w Krynicy - Zdroju.
30.07.2012 (poniedziałek) godz. 13.30 - Ratownik dyżurny GK GOPR otrzymuje zgłoszenie telefoniczne od turysty, który wybrał się na spacer do lasu w okolicach Kopciowej i zgubił drogę. Ratownik dyżurny telefonicznie naprowadził zaginionego na kierunek marszu do drogi leśnej, i dalej do wyjścia z lasu.
31.07 - (wtorek) Ratownik dyżurny z Przehyby udziela pomocy turystce, która zgłosiła się do dyżurki z raną ciętą nogi. W tym przypadku obyło się bez konieczności transportu z gór .

(Red. M) fot. aut. , archiwum GOPR & własne
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, krynicka GOPR

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica