Nowa formuła festiwalu im. Jana Kiepury. Jak wypadła?

Nowa formuła festiwalu im. Jana Kiepury. Jak wypadła?
W Urzędzie Miasta odbyła się (20 sierpnia) konferencja prasowa, podsumowująca 46. Festiwalu im. Jana Kiepury. Uczestniczyli w niej burmistrzowie: Dariusz Reśko i Tomasz Wołowiec, Alicja Węgorzewska, ambasadorka wydarzenia, Paweł Majoch, dyrektor logistyki oraz Stefan Munch, dyr. artystyczny.

Nowa, ośmiodniowa formuła i dwa koncerty dziennie, zmuszała organizatorów do dużej aktywności, zmiany miejsc: pijalnia, sala balowa, deptak, Tylicz, cerkiew, kościoły. Idea festiwalu była taka, że nawiązywano do wieloletnich tradycji kiepurowskich: na początek śpiewały gwiazdy polskich scen operowych, w środku znalazły się najpiękniejsze melodie świata, a na koniec wystąpiło pięciu tenorów. Był też znakomity monodram Alicji Węgorzewskiej „Diva for rent”, wymagający nie tylko śpiewu, ale i umiejętności aktorskich. Gościli również Beatlesi w wydaniu Vadima Brodskiego i Michael Jackson - Symfonicznie.
     Festiwal jeszcze długo będzie poddawany ocenie. Będzie analizowane to, co było świetne a co nieco gorsze. - „Generalnie moja ocena tego artystycznego wydarzenia jest bardzo wysoka. Jednak najbardziej liczy się opinia widzów, a z pewnych źródeł wiem, że oceniany jest jako bardzo udany. Tym bardziej, że organizowany był w trudnych warunkach - mówił burmistrz Dariusz Reśko. Natomiast Stefan Munch, dyrektor artystyczny wyznał  - „Dla mnie również źródłem wielkiej radości i satysfakcji jest reakcja publiczności. Zaakceptowaniem obecnej strategii działania były pełne sale. Dla prowadzących ważny jest pierwszy kontakt z publicznością. Ludzie przychodzili do nas mówiąc, że koncerty są bardzo dobrze prowadzone. I dodał - „Jan Kiepura jest marką, wartością ogólnopolską .Wykorzystując jej nośność będziemy pracować nad udoskonaleniem festiwalu. W świecie muzycznym są koncerty dla bardzo wąskiej publiczności. W tę stronę trzeba iść bardzo ostrożnie. Z drugiej strony nie można tylko pójść w stronę kultury masowej. To Festiwal im. Jana Kiepury, a nie pożegnanie lata w Krynicy. Chociaż jesteśmy świadomi tego, że kultura masowa jest i będzie. I nie da się tego procesu zatrzymać. Dla nas festiwal jest imprezą zakończoną, natomiast dla burmistrza - jako gospodarza - to pewna strategia rozwoju miasta. Chcemy, aby festiwal w przyszłości miał charakter ponad lokalny, międzynarodowy". Alicja Węgorzewska kontynuowała tę myśl - „Puszczanie oka do masowej publiczności jest naszym celem. Nie widzę nic złego w formule, którą zrobił Luciano Pavarotti, gdzie podczas koncertu królowa siedziała w pierwszym rzędzie, a ludzie nie mogący sobie pozwolić na kupno biletów słuchali go na trawie. Nowa formuła to także uśmiech nie tylko w stronę dorosłych, ale i dzieci. Bardzo leży mi na sercu ich muzyczna edukacja. Musimy wychowywać naszą młodą publiczność. Trzeba budować festiwal na najlepszych wzorach, np. Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku tj. z imprezami towarzyszącymi na najwyższym poziomie, które przyciągną dodatkowymi wydarzeniami. Przyszły festiwal pokaże, że możemy rozwinąć skrzydła”.
     W przyszłości w programie niewątpliwie znajdą się  opery, operetki oraz musicale. W założeniu festiwal jest dla publiczności - nie tylko przyjezdnej, ale i dla kryniczan. Czy uda się przekonać media od transmisji koncertów? Dyrektor programu TVP 2 obiecał jedną transmisję na żywo i retransmisję. Poza tym organizatorzy będą dążyć do wskrzeszenia Konkursu Młodych Talentów Wokalnych - jako nie tylko imprezy towarzyszącej festiwalowi, ale także dającej młodym śpiewakom możliwość zaistnienia.
     Festiwal im. Jana Kiepury w liczbach to ok. 11. 500 tyś. na wszystkich koncertach. (bez publiczności za barierkami). W większości hoteli nie było miejsc, goście wynajmowali pokoje również w pobliskiej Muszynie. Ostateczny raport o frekwencji i kosztach festiwalu ukaże się wkrótce.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-08-22 21:28:05 - Magda ip:83.5.129.93
Brawo Krynica!!! Byłam na kilku koncertach były naprawdę rewelacyjne,
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica