Nowy most na Dunajcu w Kurowie, koło Nowego Sącza otwarty

Nowy most na Dunajcu w Kurowie, koło Nowego Sącza otwarty
Wczoraj ( 25 października ) został oficjalnie otwarty nowy most na Dunajcu w Kurowie, koło Nowego Sącza. Most typu exstadosed w ciągu drogi DK75 przeszedł pomyślne próby obciążenia: dynamiczną i statyczną. Pozwoliło to na bezpieczne udostępnienie go kierowcom chociaż cały zakres robót dla tej inwestycji, zgodnie z umową zostanie zakończony w kwietniu 2022r.

Do wybudowania obiektu wykorzystano ok. 24.500 m3 betonu, stali miękkiej 4 926 551 kg, stali sprężającej 430 000 kg, a długość kabli extradosed wynosi 7 km 200 m. Zamontowane na obiekcie czujniki monitorują funkcjonowanie konstrukcji wykonując pomiary odkształceń w przekrojach pylonowych i przęsłowych oraz sił na wantach.

Trzeci w Polsce pod względem wielkości most typu extradosed powstał na Dunajcu w Kurowie, koło Nowego Sącza, w ciągu drogi krajowej nr 75. Ma 602 metry długości, ponad 17 metrów szerokości i trzy pylony o wysokości 33,5 m od poziomu terenu, a 22,8 m od jezdni na pomoście. Nowy obiekt ma cztery przęsła, a odległości miedzy nimi wynoszą: 100m – 200m – 200m – 100 m. Na każdym pylonie zamontowano dziewięć want, a każda z nich z kolei zbudowana jest z 61 splotów stalowych lin. Oprócz jezdni powstała też ścieżka pieszo-rowerowa.

Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki, na czas realizacji obiektu. Rozbiórka tych podpór rozpocznie się jeszcze w listopadzie 2021r.
Zaprojektowany jako obiekt typu extradosed most powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belką sprężoną. To sprawia, że takie obiekty są tańsze w wykonaniu od typowych mostów wantowych i z kolei bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe. W Polsce do tej pory najdłuższym takim obiektem jest most w Kwidzynie ( 808,4 m ), następny jest most na obwodnicy Ostródy ( 677 m ), a kolejnym jest most w Kurowie na Dunajcu.

Stary most o długości 407,6 m, którego budowa rozpoczęła się przed II wojną światową, a zakończyła w 1943r. jest wyeksploatowany i wąski ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, zostanie jeszcze w tym roku rozebrany.

W konferencji prasowej przed otwarciem mostu wzięli udział Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Lesniak V-ce Wojewoda Małopolski, Posłowie na Sejm RP Anna Paluch, Jan Duda, Arkadiusz Mularczyk, Wiesław Janczyk, Patryk Wicher, Tomasz Pałasiński Dyrektor Krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Bartłomiej Giermek Prezes F-my Banimex.

Po konferencji nowy most nad Dunajcem został otwarty dla ruchu a stary most wraz z odcinkiem drogi został zamknięty.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica