Nowy Sącz. Debata radia Kraków ws. szynobusa.

Nowy Sącz. Debata radia Kraków ws. szynobusa.
W budynku stacji kolejowej PKP w Nowym Sączu odbyła się debata Radia Kraków poświęcona kwestii uruchomienia szynobusa na czas budowy nowego Mostu Heleńskiego.

Czy warto uruchomić połączenie szynobusa między Marcinkowicami i stacją PKP Nowy Sącz na okres budowy nowego Mostu Heleńskiego. Czy takie rozwiązanie komunikacyjne miałoby szansę funkcjonować w dłuższej perspektywie czasu? To głównie pytania dyskusji.
   Wojciech Piech, zastępca prezydenta podkreślił, że to Nowy Sącz wystąpił z inicjatywą uruchomienia szynobusa. Uznał to za dobre rozwiązanie na czas realizacji budowy nowej przeprawy przez Dunajec. Od samego początku władze miasta miały też świadomość konieczności poniesienia konkretnych kosztów. Jak podkreślił, problemy komunikacyjne, które pojawią się w okresie budowy Mostu Heleńskiego, to nie tylko problemy Nowego Sącza, ale i gminy Chełmiec. Brak wsparcia finansowego ze strony wójta Bernarda Stawiarskiego będzie oznaczał, że miasto nie przystąpi do realizacji pomysłu uruchomienia szynobusa i postawi na rozwiązania z wykorzystaniem miejskiej spółki MPK.
   Wojciech Piech dodał, że jednym z rozwiązań - w przypadku braku zaangażowania gminy Chełmiec - jest bezpłatne dowożenie mieszkańców osiedla Helena do obecnego Mostu Heleńskiego i komunikacja piesza na drugą stronę, która będzie możliwa jeszcze przed wyburzeniem obiektu. Jednocześnie po drugiej stronie zostanie zorganizowana komunikacja miejska, która pozwoli wybrać kierunek docelowy dla osób, pracujących np. na terenie Nowego Sącza. Po wyburzeniu mostu miasto zadba również o komunikację alternatywną, która będzie prowadziła przez Obwodnicę Północną.
  Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda zauwaażył, że dla Urzędu Marszałkowskiego rozwiązanie połączenia szynobusowego między Marcinkowicami i Nowym Sączem jest bardzo lokalne. Z tego powodu województwo musi przerzucić część kosztów - określonych na ok. 250 tys. zł miesięcznie - na samorządy - Nowy Sącz i gminę Chełmiec.
    Leszek Zegzda dodał, że Urząd Marszałkowski czeka na propozycje finansowego udziału ze strony obu samorządów. Należy dodać, że deklarację ewentualnego udziału w projekcie złożył w imieniu Powiatu Nowosądeckiego starosta Marek Pławiak. Jednak i on warunkuje udział Powiatu wspólnym partycypowaniem w kosztach.
    Sceptyczny do kwestii uruchomienia szynobusa pozostaje Bernard Stawiarski, wójt Chełmca. Uważa, że koszty takiego rozwiązania są zbyt wysokie, a mieszkańcy gminy nie będą zainteresowani tą formą komunikacji. Wskazał też na problem parkingów, głownie w okolicy dworca w Marcinkowicach.
   Wójt zapewnił, że jest gotowy do rozmowy, pod warunkiem, że ewentualne połączenie będzie miało charakter wyłącznie testowy, w bardzo krótkim okresie 1-2 miesięcy i docelowo nie będzie się wiązało z podpisaniem umowy przez gminę Chełmiec na dłuższy okres.
   Głos w dyskusji zabrał również Andrzej Oleksy, przedstawiciel PKP PLK, który podkreślił, że spółka jest przygotowana do rozwiązania zaproponowanego przez Nowy Sącz. Dodał, że PKP udostępni niezbędną infrastrukturę z możliwością wykonania niezbędnych prac modernizacyjnych. Zwłaszcza, jeśli chodzi o elementy małej architektury - między innymi na dworcu w Marcinkowicach oraz stacji Nowy Sącz Centrum.
   Jedną z propozycji podczas debaty było skrócenie połączenia szynobusowego do trasy: osiedle Helena - stacja PKP Nowy Sącz. Przy tej okazji zastępca prezydenta miasta dodał, że Nowy Sącz, zgodnie z ustaleniami z PKP PLK, jest gotowe zagospodarować miejsca parkingowe w rejonie stacji Helena.
   Takie ustalenia z miastem potwierdził też Andrzej Oleksy z PKP PLK. Wojciech Piech stanowczo dodał, że bez udziału gminy Chełmiec tymczasowe rozwiązanie komunikacyjne na czas budowy nowego Mostu Heleńskiego nie będzie zrealizowane. Nie wyklucza jednak wykonania wspólnego testu połączenia, który według władz Nowego Sącza mógłby przynieść cenne informacje o preferencjach osób dojeżdżających do Nowego Sącza.

Oprac. (MK) foto UM NS.

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UM Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica