Nowy Sącz. Wiceminister zdrowia spotkał się z dyrektorami szpitali.

Nowy Sącz. Wiceminister zdrowia spotkał się z dyrektorami szpitali.
Na Sądecczyźnie gościł wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Wiceszef resortu rozmawiał z lekarzami i dyrektorami szpitali byłego województwa nowosądeckiego. Podkreślił, że w służbie zdrowia potrzebne są reformy.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym wiceminister podkreślił, że w służbie zdrowia potrzebne są reformy. Jego zdaniem należy je przeprowadzić bez nadmiernego pośpiechu, grożącego chaosem. Zauważył, że w Polsce w ciągu roku dokonuje się 6 milionów hospitalizacji i udziela 140 milionów porad medycznych. - „Nigdzie indziej za tak małe pieniądze, jakie są w systemie ochrony zdrowia nie robi się tak wiele” - mówił Jarosław Pinkas. Wiceminister zapowiedział stworzenie referencyjnych oddziałów leczenia niepłodności. Powstaną w miastach akademickich i mają szansę obsłużyć 97 proc. par wymagających pomocy. Zwrócił też uwagę na konieczność odwrócenia proporcji w leczeniu ogółu pacjentów. Obecnie 80 procent z nich zasięga porad specjalistów. Wzorem rozwiniętych krajów powinno być tak, że lekarze podstawowej opieki medycznej będą mieć przygotowanie i narzędzia do tego, aby leczenie takie zapewnić.
   Podczas spotkania wiele uwagi poświecono problemom osób niepełnosprawnych. Wspomniano o chorych na autyzm i obawach rodziców. Wiceminister Jarosław Pinkas powiedział, że realne jest powołanie zespołu, który opracuje ogólnopolski program pomocy rodzinom, mającym dzieci autystyczne.
    Senator Stanisław Kogut zdradził, że jego Fundacja zamierza wybudować w Stróżach ośrodek dla osób z tą choroba. W pięciu domach mogłoby żyć i pracować 20 dorosłych osób. - 'Byłaby to rehabilitacja przez pracę, z zapewnieniem fachowej opieki' - mówi senator.
   Wiceminister odpowiadał również na pytania lekarzy i dyrektorów szpitali, którzy prosili o to, by więcej pieniędzy z NFZ spłynęło do regionu. - A ja proszę, żeby NFZ nie traktował naszych placówek wedle uznania, tylko realnych potrzeb - apelował starosta Marek Pławiak. - Tak się bowiem nieszczęśliwie składa, że szpitale z Sądecczyzny są przez Fundusz traktowane po macoszemu. Jarosław Pinkas uspokajał, że resort nie planuje likwidacji szpitali powiatowych, ani prywatyzacji tych placówek.
   Gospodarzem spotkania był starosta nowosądecki Marek Pławiak, a gośćmi - parlamentarzyści ziemi sądeckiej, radny wojewódzki Witold Kozłowski i radni powiatowi.

Oprac (MK) na podstawie (szel). 
fot. Paweł Szeliga
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica