O czystsze powietrze na Sądecczyźnie.

O czystsze powietrze na Sądecczyźnie.
Kilkanaście miast i gmin subregionu sądeckiego - w ramach programu "Eksperyment Sądecki 2" - starać się będzie o poprawę jakości powietrza właśnie z wykorzystaniem tego nowatorskiego paliwa.
 
Z inicjatywy prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka kilkanaście miast i gmin subregionu sądeckiego starać się będzie o poprawę jakości powietrza z wykorzystaniem nowatorskiego paliwa. W spotkaniu w sądeckim ratuszu uczestniczyli włodarze gmin - Muszyny, Krynicy - Zdroju, Piwnicznej - Zdroju i Szczawnicy. 
     Celem działań w ramach "Eksperymentu Sądeckiego 2" jest wprowadzenie na teren Kotliny Sądeckiej (i nie tylko) tak zwanego "błękitnego węgla", charakteryzującego się znacząco mniejszą emisją szkodliwych substancji podczas spalania. To paliwo może być rozwiązaniem dla Sądecczyzny, która zmaga się z zanieczyszczaniem powietrza spowodowanym głównie spalaniem w przydomowych paleniskach gorszych gatunków węgla i po prostu śmieci. – Jestem bardzo zadowolony, że w zasadzie wszyscy zaproszeni wójtowie i burmistrzowie, także spoza Kotliny Sądeckiej, są zainteresowani przystąpieniem do Porozumienia "Eksperyment Sądecki 2" – podkreśla włodarz Nowego Sącza - 'Każdy z nas zdaje sobie sprawę, w jakim miejscu żyje i problem zanieczyszczeń na przykład dla gmin uzdrowiskowych powoduje wyjątkowe straty. Nasz region liczy na turystów, liczy na przyjezdnych, więc musi oferować wysokiej jakości także powietrze'. 
   Pokaz spalania tradycyjnego węgla kamiennego oraz ekologicznego „błękitnego węgla” był częścią spotkania sygnatariuszy porozumienia „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze”.
 
Oprac. MK fot. UM Nowy Sącz.

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UM Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica