O rozwoju Sądecczyzny. Rozmowy Marszałka Marka Sowy z Fundacją Sądecką.

O rozwoju Sądecczyzny. Rozmowy Marszałka Marka Sowy z Fundacją Sądecką.
Marszałek Marek Sowa spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, członkami Kasy Wzajemnej Pomocy oraz Społeczno - Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Tematem rozmów była przyszłość Sądecczyzny. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy radnego województwa, a zarazem założyciela Fundacji Sądeckiej, Zygmunta Berdychowskiego.
 
W Urzędzie Gminy Grybów zaprezentowano organizacje utworzone przez Fundację Sądecką lub korzystające z jej wsparcia organizacyjnego. Dyskutowano m.in. o funkcjonowaniu Kasy Wzajemnej Pomocy, w ramach której - w okresie jej piętnastu lat jej  działalności - udzielono 39 605 pożyczek na sumę 49 799 613 zł. Ostatni rok pracy podsumowali sołtysi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sołtysów Ziemi Sądeckiej(2005). Przedstawiono także informacje o powołanym do życia Społeczno - Kulturalnym Towarzystwie „Sądeczanin”. -"Tam, gdzie mamy aktywne środowisko muszą być liderzy, bez których aktywności nie ma możliwości zbudowania środowiska obywatelskiego. Często takimi osobami, które podejmują różne inicjatywy i realizują projekty są sołtysi.  – podkreślił Marek Sowa, Marszałek Małopolski. Zapewniał on też o staraniach Samorządu Województwa, które zmierzają do utrzymania programów, mających wzmacniać inicjatywę lokalną.
   Do dyspozycji organizacji obywatelskich są m.in.: program poświęcony odnowie zabytków, konkursy: „Mecenat Małopolski”, „Małopolska, Nasz Region – Nasza Szansa”, „Małopolska Gościnna” oraz konkursy grantowe w zakresie sportu. Marszałek podkreślił również znaczenie środków europejskich dla modernizacji kraju oraz przedstawił zarys programu regionalnego w latach 2014-2020.- "Będziemy dysponowali kwotą ok. 2,915 mln euro, co pozwoli do 2020 roku zrealizować w Małopolsce inwestycje o wartości 16-18 mld zł. To jest 2,5 mld zł rocznie inwestycji realizowanych tylko przy udziale programu regionalnego. To jest duży zastrzyk finansowy, który trafi do przedsiębiorców, do środowisk samorządowych, i który musi być efektywnie wykorzystany". 
   Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt Regionalnego Programu Operacyjnego. Na przełomie lipca i sierpnia ogłoszone zostaną konsultacje społeczne, a do połowy września - będzie można zgłaszać uwagi. Marszałek Marek Sowa zachęcił samorządowców do analizy dokumentu i podjęcia próby oceny, jak lokalne przedsięwzięcia wpisują się ramy projektu.

oprac. Małgorzata Kareńska fot. Województwo Małopolskie 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica