Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw z AGH podpisali umowę współpracy

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw z AGH podpisali umowę współpracy
 AGH i OKIP podpisały oficjalne porozumienie o współpracy, którego celem jest nawiązanie długoterminowego współdziałania pomiędzy podmiotami. W partnerstwie będą między innymi inicjować prace badawczo – naukowe, uruchamiać i realizować projekty, a także wspólnie podejmować starania o pozyskanie funduszy z krajowych i europejskich źródeł na realizację tych przedsięwzięć .  

 

 

Powstałe przy ulicy Czarnowiejskiej w Krakowie Centrum Energetyki to miejsce, gdzie przedstawiciele nauki wraz z liderami światowych rozwiązań energetycznych będą mogli prowadzić wspólne badania, rozwijać własne projekty i kształcić kadry zgodnie z potrzebami nowoczesnej gospodarki.  Centrum pozwala dobrać najlepsze rozwiązanie energetyczne, dostosowane do potrzeb klienta a także, dzięki współpracy z innym podmiotem AGH - Centrum Inteligentnych Systemów Informatycznych, pozyskać środki finansowe na ich realizację. Akademia Górniczo – Hutnicza nie zasypia gruszek w popiele – jeszcze przed otwarciem Centrum, zainteresowanie firm, aby zarezerwować własne miejsce do pracy w obiekcie było bardzo duże.  Poskutkowało ono szeregiem umów o współpracy, kształceniu kadr, wspólnym prowadzeniu prac nad projektami oraz opracowywaniu badań i nowych technologii z największymi firmami działającymi na polskim rynku. Już teraz wśród partnerów AGH znalazły się firmy: Inglot, Mesko SA, Grupa Tauron i LiuGong Dressta.

 

 

Celem Centrum Energetyki jest efektywne, przedsiębiorcze wykorzystanie potencjału środowiska naukowego oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowoczesnej energetyki , które mogłyby zostać wdrożone w praktyce.  Komercjalizacja wyników badań w obszarze innowacyjnych technologii będzie mieć bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność regionu małopolskiego, oraz innych regionów, które dołączą do współpracy.

 

 

Biznesowa wymiana innowacji między różnymi graczami rynkowymi leży u podstaw paradygmatu polityki klastrowej.  Klaster,  łącząc współpracę instytucji nauki i biznesu może stać się swoistym motorem rozwoju regionalnego, poprzez wspieranie innowacyjności i nowych technologii, przyciąganie do regionu nowych firm i inwestorów zagranicznych, oraz  poprawę procesów produkcyjnych.

 

 

Zarząd Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych przedsiębiorstw, wraz z przedstawicielami jednego z klastrów objętych parasolem OKIP, zostali zaproszeni przez Profesora Wojciecha Nowaka, Dyrektora Centrum Energetyki AGH do zwiedzenia murów nowo powstałego obiektu.  Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, przedstawiciele OKIP mieli okazję poznać Centrum od podszewki.

 

 

W imponującym budynku już wkrótce osiedli się wielu wysokiej klasy specjalistów i szereg firm, których prace skierowane będą na poszukiwanie innowacyjności dla nowoczesnej energetyki.  

 

 

Jak wskazywał Profesor Nowak,  najważniejsza jest efektywność i skuteczność działań.  AGH stworzyło miejsce do kreowania nowych rozwiązań, jednak dopiero współpraca ośrodków naukowych z biznesem, pozwoli na wykorzystanie tego potencjału. Stąd też klaster OKIP wraz z Centrum Energetyki AGH planują długofalową współpracę, opartą na wspólnym przygotowywaniu energetycznego projektu.

 

 

Dla OKIP pierwsza połowa roku jest bardzo intensywna. Partycypuje on obecnie w planowaniu i realizacji projektów dla Województwa Śląskiego i Małopolskiego. Trwają prace nad uruchomieniem drugiego Venture Capital. Realizowane są również projekty w klastrze Innowacyjne Regiony, klastrze medycznym, budowlanym,  a także Polskim Klastrze dla Innowacji i Środowiska.

 

 

 Angelika Jarosławska

Autor: Angelika Jarosławska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica