Palmy w uzdrowisku. A za oknem śnieg, zawieje i zamiecie.

Palmy w uzdrowisku.  A za oknem śnieg, zawieje i zamiecie.
Na Deptaku pojawiły się tradycyjne palmy, zwiastujące zbliżanie się Niedzieli Palmowej oraz Świąt Wielkanocnych. A tymczasem, wiosny  ani śladu. Obfite opady śniegu, zawieje i zamiecie. Tak ma być do jutra. W górach być może i dłużej...

Niedziela Męki Pańskiej zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną" w kalendarzu chrześcijanskim jest  świętem ruchomym, przypadającym siedem dni przed Wielkanocą. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Święto to rozpoczyna duchowe przygotowania do Wielkanocy i jest okresem wyciszenia, skupienia oraz przeżywaniem męki Chrystusa. Rozpoczyna Wielki Tydzień.
     Bogate tradycje wykonywania palm wielkanocnych zachowały się m.in. w Małopolsce. W Lipnicy Murowanej oraz Limanowej odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Najwyższe osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów.
     A jaka będzie pogoda? Jak informuje krakowski oddział Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, do dzisiaj przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 cm do 25 cm. Prawdopodobieństwo zdarzenia oszacowano na 90%, a stopień zagrożenia - na drugi w trzystopniowej skali.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica