Paulina Klatka: Moim marzeniem jest być zdrową.

Paulina Klatka: Moim marzeniem jest być zdrową.
Paulina Klatka ma 23 lata. Pochodzi z Krynicy – Zdroju. Studiuje zaocznie w Nowym Sączu na WSB Zarządzanie Projektami. Od urodzenia zmaga się z mukowiscydozą, nieuleczalną chorobą genetyczną, która każdego dnia wyniszcza jej organizm.

Mukowiscydoza powoduje wytwarzanie w organizmie chorego gęstego i lepkiego śluzu, który zatyka drogi oddechowe, wywołując postępujące wyniszczenie płuc, a w konsekwencji niewydolność oddechową i przedwczesną śmierć. – „Codziennie rano robię inhalacje i drenaże, żeby oczyścić płuca. Przyjmuję enzymy trzustkowe, aby dobrze pracowała i trawiła pokarmy, które zjadam. Często przebywam na leczeniu dożylnym w Rabce, ponieważ tylko taka możliwość istnieje"  – mówi Paulina.
   Cztery lata temu Fundacja „Dziecięca Fantazja” spełniła jej marzenie. Wystąpiła w profesjonalnej sesji zdjęciowej dla modelek. Wtedy, pierwszy raz w życiu przez kilka godzin nie myślała o chorobie. Na zdjęciach jest uśmiechnięta, w białych kreacjach, z podkręconymi jasnymi włosami tak, że trudno ją rozpoznać. Potem została zaproszona do programu „Dzień Dobry TVN”. - "Teraz największym moim marzeniem jest być zdrową, co jest nieosiągalne. A więc utrzymać tą kondycją, którą mam  i żeby się to nie zmieniło" - wyznaje. - "Komuś, kto nie zastanawia się na co dzień, że do oddychania niezbędny jest tlen, ale z butli, że przejście kilometra może być wyczerpujące, jak przebiegnięcie maratonu, trudno zrozumieć kogoś, kto malutkimi kroczkami idzie do łazienki. Budowanie krok po kroku normalności jest jedynym sposobem, żeby nie oszaleć. - dodaje
     W Polsce chorzy na mukowiscydozę żyją ok. 20 lat, w Europie Zachodniej - 10 lat dłużej. Paulina ma 23 lata i jest to zasługa jej rodziców, którzy od początku dbali o to, aby leczenie córki dobrze przebiegało. Miesięczny koszt - w zależności od obecnego stanu zdrowia - wynosi od ok. tysiąca do 5 tyś złotych.
     Paulina zbiera środki pieniężne, które przeznaczy na bardzo kosztowne leki oraz rehabilitację, pozwalające jej utrzymać obecny stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. Obecnie może samodzielnie się ubrać, umyć uczesać oraz wyjść z domu, co często staje się niemożliwe.
     Być może kiedyś mukowiscydoza zostanie na tyle poznana, że będzie skutecznie leczona. Dotychczas jest śmiertelna, a osoby nią dotknięte odchodzą, zanim rozkwitną. Niewiele z nich dożywa trzydziestki. Życie każdego chorego na tę chorobę, to ciągły wyścig z czasem.
Paulina zwraca się z prośbą o przekazanie 1 % podatku Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą. W tytule: Paulina Klatka. Nr. KRS 0000064892. Każda złotówka może przedłużyć mi życie.

Małgorzata Kareńska fot. Andrzej Gulewicz & prywatne Pauliny
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica