Październik. Co w pogodzie przyniesie nowy miesiąc?

Październik. Co w pogodzie przyniesie nowy miesiąc?
Jutro pierwszy dzień nowego miesiąca – października. Co przyniesie? Początek będzie słoneczny i suchy. Tak ma być nawet do połowy października. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą około 14 stopni Celsjusza.
 
Polska znajduje się pod wpływem wyżu i napływu arktycznej masy powietrza, co przynosi rozpogodzenia. Poranki są z przymrozkami i gęstymi mgłami. Nocą przy gruncie temperatura spada nawet do minus 5 stopni. Charakterystyczne są też dobowe wahania temperatury. 
    W połowie miesiąca na południu kraju zagości babie lato, z temperaturą około 18 stopni. Zjawisko występuje w czasie utrzymywania się układu wyżowego. Jest skutkiem uspokojenia atmosfery półkuli północnej  z powodu stosunkowo małych kontrastów termicznych między południem a północą. Na jego kształtowanie się w Europie środkowo - wschodniej, także w Polsce decydujący wpływ ma Wyż Południowoazjatycki (niekiedy Wschodnioeuropejski). 
    Przypomnijmy, że w ostatnią niedzielę  miesiąca t.j. 27 października wskazówki zegara cofniemy o godzinę. Do czasu letniego powrócimy 29 marca 2014 roku. 
 
Małgorzata Kareńska 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica