Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność przy tzw. pasach

Piesi  i kierowcy  powinni zachować szczególną ostrożność przy tzw. pasach
Przejście dla pieszych to nie deptak ani tor wyścigowy. Zarówno zbliżający się do pasów kierowcy jak i piesi przechodzący na drugą stronę jezdni powinni zachować w tym czasie szczególną ostrożność.

Każdy się gdzieś spieszy. To jednak w niczym nikogo nie usprawiedliwia. Kierowca powinien mieć na uwadze, że tam gdzie pasy, tam w każdej chwili może znaleźć się na nich pieszy a z kolei pieszy winien wiedzieć, że samochód jadący z dozwoloną szybkością nie zawsze będzie się mógł w porę zatrzymać. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, predyspozycji zdrowotnych w danym dniu i wielu innych okoliczności, które utrudnią hamowanie.

Na pewno nie wolno wchodzić na pasy bez zachowania szczególnej ostrożności . Wpierw należy się rozglądnąć, najpierw w lewo, później w prawo, upewnić się czy coś nie jedzie i dopiero na nie wchodzić. Jeżeli widzimy zbliżający się pojazd, to czekamy do momentu aż się zatrzyma. Przy nagłych wtargnięciach pieszego na pasy kierowca nie jest w stanie wyhamować a w warunkach zimowych samochód będzie się ślizgał po nawierzchni.

W trakcie przechodzenia przez jezdnię odkładamy telefon komórkowy, to nie pora na rozmowy czy zaglądanie do internetu. Przechodzimy miarowym krokiem na drugą stronę upewniając się jednocześnie czy drugi pas drogi jest wolny. Zdarza się często, że jeden kierowca przepuszcza pieszego natomiast inny kierowca przejeżdżający drugim pasem z przeciwległej strony nie zatrzymuje się w ogóle. Również pasy to nie deptak, to nie miejsce na rozmowy czy bardzo powolne przejście, z wyjątkiem inwalidów czy osób starszych, schorowanych. Niedopuszczalne jest również stanie na chodniku przy pasach. To nie miejsce na rozmowy, gdyż w ten sposób piesi zasłaniają widoczność kierowcom oraz ich dezorientują.

Większość kierowców przyspiesza przed pasami, tam gdzie trzeba w efekcie zwolnić. Tacy kierowcy winni wiedzieć , że ulica w mieście z licznymi przejściami przez jezdnię to nie tor wyścigowy.

Aby uniknąć groźnych w skutkach wypadków, zarówno kierowcy jak i piesi winni przestrzegać obowiązujące zasady bezpieczeństwa na jezdni. Życie ma każdy tylko jedno!

3 stycznia 2022r. doszło do kolejnego potrącenia pieszego na przejściu dla pieszych w Krynicy-Zdroju przy ul. Kraszewskiego.
*****

Była już sygnalizowana sprawa niezabezpieczonego chodnika na długości muru oporowego przed tzw. „Nowym Barem”, przy skrzyżowaniu na przeciw Pasażu Krynickiego. Nie dość, że bardzo wąski chodnik to jeszcze zastawiony parkującymi tam samochodami. Jest to chodnik łączący ulice Kościuszki i Zdrojową z ulicą Kraszewskiego oraz przejściem dla pieszych do Pasażu Krynickiego. Ten chodnik przed remontem ulicy i skrzyżowania na całej długości muru oporowego zabezpieczony był słupkami z łańcuchami. Po remoncie słupki znikły i nikogo nie interesuje dlaczego ich obecnie nie ma a zagrożenie jest bardzo duże dla pieszych gdyż parkują tam non stop samochody, nie ma jak przejść, a z kolei te samochody zasłaniają widoczność i przejście dla pieszych.

Czy musi dojść do wypadku aby wreszcie się tym ktoś zajął??? Z drugiej strony to skrzyżowanie!!! Czy jest takie prawo w Polsce aby można było parkować przy skrzyżowaniu ulic???


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. Oliwier Bieniek / wypadek /
Fot. aut. / chodnik przy skrzyżowaniu /
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica