Plany prywatyzacyjne na 75 lecie Polskich Kolei Linowych

Plany prywatyzacyjne na 75 lecie Polskich Kolei Linowych
PKL (część PKP) obchodzoną 75. lecie istnienia. Obsługują całoroczny ruch turystyczny m.in. na Kasprowy Wierch i Gubałówkę (Zakopane), a także Górę Parkową w Krynicy. Intensywnie myślą też o prywatyzacji. 

Latem sześć małopolskich gmin, na terenie których znajdują się kolejki i wyciągi należące do PKL, podpisało deklarację o współpracy w sprawie prywatyzacji spółki będącej własnością Skarbu Państwa. Dokument zakładał powstanie konsorcjum, którego zadaniem było znalezienie inwestora na zakup akcji PKL.
     W październiku gminy: Krynica Zdrój, Szczawnica, Czernichów oraz Zawoja podpisały czterotygodniowy list intencyjny ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts. To pierwszy poważny krok do stworzenia publiczno - prywatnego konsorcjum, które miałoby wykupić Polskie Koleje Liniowe.
    TMR posiada i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niżnych i Wysokich. Oferuje nowoczesne wyciągi i trasy narciarskie, które obsługują 45 tyś. narciarzy na godzinę. W ciągu najbliższych lat firma planuje zainwestować kapitał w wysokości 90 mln euro nie tylko na terenie Słowacji, ale i za granicą.
    Z konsorcjum wycofały się gminy: Zakopane i Kościelisko. Jednak przygotowano dla nich specjalną klauzulę pozwalającą na dołączenie do rozmów w każdej chwili. Prywatyzację spółki PKL zaplanowano na przełomie 2011 i 2012 roku.
*****
 Najstarszą oddaną do użytku w 1936 roku jest kolej linowa na Kasprowy Wierch. Rok później Spółka Kolej Górska wybudowała kolej linowo - terenową na krynicką Górę Parkową, której głównym udziałowcem była Liga Popierania Turystyki. Dolna stacja (584 m n.p.m.) znajduje się tuż obok deptaka, zaś górna - na szczycie (732 m n. p. m.). Długość trasy ciągnącej się w linii prostej wynosi 642 m, a różnica poziomów wynosi 148 m.  Od 14 do 23 listopada kolej linowo terenowa na Górę Parkową poddawana jest corocznej konserwacji, dlatego wprowadzono przerwę w ruchu pasażerskim.
 
Małgorzata Kareńska
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica