Pod Górą Parkową legioniści poszukiwali austriackich rozbójników

Pod Górą Parkową legioniści poszukiwali austriackich rozbójników
     W sobotę (18 sierpnia) pod Górą Parkową Legiony Jana Henryka Dąbrowskiego stoczyły historyczną bitwę z wojskami austriackimi. Była to rekonstrukcja wydarzeń z 1809 roku, gdy arcyksiążę Ferdynand d`Este wkroczył do Księstwa Warszawskiego. (utworzonego dwa lata wcześniej). 

     W ramach inscenizacji zaplanowano sporo atrakcji. Obejrzeć można było przejazd infanterii, artylerii i Czechów. Ułani pobudowali obóz na Górze Parkowej, a ich patrol przejechał po krynickim deptaku. W samo południe na Górze Parkowej odbył się piknik, wspólny obiad Legionistów, a następnie przygotowania i wymarsz na bitwę operacyjną „Poszukiwanie austriackich rozbójników”. Decydującą bitwę w 1809 roku stoczono 19 kwietniu pod Raszynem. Chociaż nie została ona nierozstrzygnięta, to ks. Józef Poniatowski oddał przeciwnikowi Warszawę. Wraz z wojskiem przedostał się na teren trzeciego zaboru austriackiego (tzw. Nowa Galicja) i zajął Lublin, Sandomierz oraz Zamość. W tej sytuacji wojska austriackie musiały opuścić Warszawę. Przesądzające dla wyniku całej wojny było zwycięstwo Napoleona nad głównymi siłami austriackimi w bitwie pod Wagram 5 - 6 lipca. Pokonani zmuszeni zostali do podpisania kolejnego pokoju. Oddawał on Księstwu Warszawskiemu ziemie zdobyte w trakcie tej wojny: trzeci zabór austriacki wraz z Krakowem oraz powiat zamojski i część krakowskiego. Niewiele wtedy brakowało, żeby Krynica również została włączona w granice Księstwa.
     Gościem honorowym imprezy był bokser Damian Jonak, dla dzieci przygotowano liczne gry i zabawy, a turyści fotografowali się z Legionistami. Dodatkowo przeprowadzona została akcja honorowego oddawania krwi. Organizatorami „Operacji Poszukiwania Austriackich Rozbójników” byli: restauracja „Babcia Malina” i PKL. 

(Red. M) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica