Podsumowano I etap realizacji programu „KAWKA”

Podsumowano I etap realizacji programu "KAWKA"
W sądeckim ratuszu podsumowano I etap realizacji "Programu poprawy jakości powietrza dla Nowego Sącza" (KAWKA), realizowany w latach 2014 – 16. Jego wartość wynosi ponad 10 mln zł.

I etap projektu KAWKA - "Programu poprawy jakości powietrza dla Nowego Sącza" – realizowany jest w latach 2014-2016. Dotychczasowe działania pozwoliły na wymianę 313 pieców węglowych na 271 nowoczesne gazowe, instalację 15 nowoczesnych pieców węglowych, a także montaż 49 instalacji solarnych oraz 3 pomp ciepła.
Równocześnie wdrażany jest program w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych administrowanych przez miasto.
   Ponadto Prezydent Ryszard Nowak podpisał porozumienie miast w sprawie działań wspierających ochronę powietrza, a także wystąpił do sąsiednich gmin o podjęcie wspólnych działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w całej Kotlinie Sądeckiej. Miasto opracowało też Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nowego Sącza, który pozwoli na realizację kolejnych przedsięwzięć i projektów dotyczących ochrony powietrza.
*****
Przy wymianie kotła węglowego na kocioł opalany gazem, otrzymać można dotację do 90% kosztów kwalifikowanych - maksymalnie 6500 zł.
Wysokość dotacji w przypadku instalacji kolektora wynosi nie więcej niż 5400 zł w przypadku instalacji pompy ciepła do 18000 zł. Najmniejszą kwotę uzyska inwestor, który w miejsce kotła węglowego zainstaluje nowoczesny kocioł opalany węglem, ale o wysokiej sprawności. W tym przypadku maksymalny zwrot wyniesie 3600 zł.
  Do połowy 2016 roku można składać wnioski o wymianę pieca z programu KAWKA, z terminem rozliczenia maksymalnie do końca sierpnia.
 
Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UM Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica