Policjanci apelują o rozwagę na drogach podczas długiego weekendu

Policjanci apelują o rozwagę na drogach podczas długiego weekendu
Przed nami kolejny długi weekend. Wielu kierowców wyruszy w trasę dlatego sądeccy policjanci od 2 do 6 czerwca 2021 roku będą prowadzić wzmożone działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, również że nadal trwa epidemia koronawirusa. Apelujemy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, a także o rozwagę, ostrożność i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Już dzisiaj na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli.

Funkcjonariusze będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy:

- przekraczają dopuszczalną prędkość,
- nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,
- wymuszają pierwszeństwo przejazdu,
- nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych,
- nieprawidłowo wyprzedzają.

Policjanci będą zdecydowanie reagować również na wykroczenia popełniane przez kierujących na przejściach dla pieszych w związku z wprowadzonymi zmianami w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, które weszły w życie 1 czerwca br.

Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

W środę i czwartek policjanci będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że 2 czerwca 2021 roku obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz 3 czerwca br. w godzinach od 8:00 do 22:00.

Policjanci szczególną uwagę zwrócą także na przestrzeganie obostrzeń ustanowionych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Codziennie będą sprawdzać, czy mieszkańcy objęci kwarantanną/izolacją domową stosują się do jej zasad.

Apelujemy o przestrzeganie obostrzeń, nakazów i zakazów służb sanitarnych m.in. zachowania dystansu społecznego, stosowania się do ograniczeń w transporcie drogowym czy limitów osób w sklepach i świątyniach.

Wszystkie aktualnie zasady bezpieczeństwa i ograniczenia dostępne są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

ABY BEZPIECZNIE DOJECHAĆ DO CELU

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń i szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Należy skontrolować poziom płynów w silniku: płynu do spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie światła w pojeździe były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks.

Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów i stosując się do znaków drogowych, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami i od naszego zachowania zależy również zdrowie i życie innych!


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: podkom. Justyna Basiaga
            Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica