Poranny program "Kawa czy herbata' z Deptaka. Czy grozi katastrofa?

Poranny program "Kawa czy herbata' z Deptaka. Czy grozi katastrofa?
Poranny program TVP1 „Kawa czy Herbata” gościł na Deptaku. Zaproszeni do plenerowego studia wypowiadali się na temat sytuacji ekonomicznej w Europie. Gospodarzami byli Agata Konarska i Artur Orzech.

Zaproszeni do plenerowego studia politycy wypowiadali się m.in. na temat obecnej złej sytuacji ekonomicznej w Europie. - „Katastrofy nie będzie. Wystąpi za to dużo zjawisk, wskazujących, że na to, że nie będzie również dobrze” - stwierdził były premier Józef Oleksy (SLD), pytany o przyszłoroczny czarny scenariusz dla światowej gospodarki. -  „Zachód przeżywa objawy pewnego zmierzchu - z punktu widzenia wiodącej roli w świecie, która dotąd wyznaczała pewne standardy. Należy współpracować z Chinami, bo jak im się nie uda rozwiązać własnych problemów, to dopiero wtedy będzie katastrofa! Chińczycy się nie spieszą. Dopiero w 2049 roku zajmą się przebudową ładu światowego. Nie można traktować powierzchownie tego, co się dzieje w Państwie Środka".
    Natomiast Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, przychyla się do opinii, że nie dojdzie do katastrofy. - „Polskę czeka trudny rok, czego przesłanką jest obniżenie parametrów dla przyszłorocznego budżetu. Jego priorytetem musi być konieczność utrzymania nakładów na infrastrukturę. Nie można pozostać z rozgrzebanymi inwestycjami na kolei czy autostradach. Nie można też żyć na kredyt, jak Grecja czy Hiszpania. Nie można koncentrować się na mieszaniu herbaty bez cukru, bo od tego nie będzie ona słodsza. Obecny okres jest swoistym katharsis. To, jakie narzędzia osłabienia gospodarczego zostaną zastosowane zadecydują, jak szybko świat wyjedzie z kryzysu”.
    O trudnej dla gospodarki jesieni mówił też Michał Boni, minister Administracji i Cyfryzacji. Powodem tego jest wiele niewiadomych w europejskiej polityce gospodarczej. Jego zdaniem, rząd przyjął najlepszą taktykę działania. Przyszłoroczny budżet jest oszczędny i zdyscyplinowany, ale nie zrezygnował z inwestycji, w tym infrastrukturalnych.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica