Prezydent Bronisław Komorowski - „Są lata tłuste, ale i chude”

Prezydent Bronisław Komorowski - "Są lata tłuste, ale i chude"
Sesja inauguracyjna (4 września) z udziałem prezydentów RP Bronisława Komorowskiego i Chorwacji Ivo Josipovića otworzyła XXII Forum Ekonomiczne. Tegorocznym hasłem jest „Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu”.

- „Cała Europa żyje problemem kryzysu, który dotknął najbardziej rozwinięte państwa. Warto przy tym pamiętać, że nasz kraj przezwyciężył niemożliwość uczestniczenia w normalnej gospodarce rynkowej oraz życia w społeczeństwie demokratycznym. Żyjąc w systemie ekonomii socjalistycznej jeszcze nie do końca przyzwyczailiśmy się do tego, że gospodarka rozwija się cyklicznie. Raz jest dobrze, a raz trochę gorzej. Raz są lata tłuste, ale i lata chude. - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił przy tym, że Polska ma już doświadczenia w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych, które warto uczynić doświadczeniami całości. - "Spotykamy się w Krynicy, aby rozmawiać wspólnie o tym, co zrobić, żeby kryzys przezwyciężyć jak najszybciej. Aby jego skutki jak najmniej dotknęły obywateli. Pomysł na trudne czasy jest najtrudniejszym sprawdzianem. Sprawdzianem najważniejszych wartości, które budowały projekt Unii, a więc takich jak wolność, odpowiedzialność i solidarność.
  Prezydent przekonywał, że polskie doświadczenia są szansą i wspólną nadzieją szybszego przezwyciężenie kryzysu. - „Utrzymujemy bowiem wzrost gospodarczy nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. Dzisiaj Polska nie jest już jedyną zieloną wyspą. Ta zielona przestrzeń się powiększyła. Są kraje, które wyszły ze zjawisk kryzysowych, a więc wyłonił się cały „archipelag wysp wzrostu gospodarczego” i odpowiedzialnej polityki makroekonomicznej. Zacierają się podziały na starą i nową UE. W to miejsce rysuje się ważny, nowy podział na Europę krajów dzielnych i na tą mniej odważną. Kryzys finansowy obudził Europejczyków z luksusowej drzemki. Uprzytomnił, że wysoki standard życia nie jest dany raz na zawsze. Jak pokazują doświadczenia, kryzys boleśnie zweryfikował owoce wzrostu oparte na kruchych i niepewnych podstawach. Wzrost napędzany nadmiernym zadłużeniem państwa, przedsiębiorstw i obywateli okazał się iluzoryczny. Wiemy już dlaczego. Wyciągajmy z tego wnioski.
    Zdaniem prezydenta przezwyciężenie kryzysu jest możliwe i konieczne. - "Potrzebny jest realny ogląd spraw, także zagrożeń. Doświadczenia, odwaga, mądrość i optymizm Polaków pozwolą nam podjąć działania, które w dalszym ciągu uczynią gospodarką konkurencyjną. Działajmy ofensywnie, a nie defensywnie” - podsumował.
    W sesji plenarnej, poświęconej wyzwaniom stojącym przed światem w obliczu kryzysu, uczestniczyli m.in.: Janusz Lewandowski Komisarz Europejski ds. budżetu, Walerij Choroszkowski wicepremier Ukrainy, Irina Bokova dyrektor generalna UNESCO, Bernadette Segol, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Tibor Navracsics, Wicepremier i Minister Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier. Sesję prowadził Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP. Dyskutanci odpowiadali na pytanie co należy zmienić, aby w zglobalizowanym świecie Europa realizowała oczekiwania jej mieszkańców.

Małgorzata Karenska fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica