Przekształcenie szpitali i co dalej? Zastawiano się w Krynicy.

Przekształcenie szpitali i co dalej? Zastawiano się w Krynicy.
W jaki sposób przekształcać jednostki służby zdrowia, aby nie zapomnieć o pacjencie? To temat panelu ostatniego dnia Forum Ekonomicznego. Dostosowanie organizacji szpitali jest priorytetem reform.

Właściwa alokacja szpitali, efektywna organizacja, ustawowe zmiany struktur własnościowych, nadzór właścicielski, udział kapitału prywatnego, zwłaszcza w formule PPP (partnerstwo publiczno - prywatne), kontraktowanie świadczeń - to omawiane tematy.
   
O małopolskich doświadczeniach w zakresie przekształcania placówek służby zdrowia mówił Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. - „Przekształcenie krakowskiego Rydygiera udało się i szpital działa sprawnie. Placówka bilansuje się i obecnie jest na plusie”. Natomiast według Jarosława Fedorowskiego, prezesa Zarządu Polskiej Federacji Szpitali przeszkodą w przekształcaniu szpitali jest ich skostniała struktura i niezbyt nowoczesny styl zarządzania. – „Chodzi o to, aby poprawić sprawność organizacyjną szpitali i optymalizować działania”. Dodał on również, że jeśli chodzi o poziom świadczonych usług wyzwaniem dla szpitali jest konieczność sprostania rosnącym wymaganiom. Marek Wójcik, zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich zauważył, że w związku z kryzysem będzie coraz więcej przekształceń. – „Im trudniejsza sytuacja ekonomiczna szpitali tym więcej przekształceń - przekonywał. Zaapelował dlatego o wydłużenie przynajmniej o rok wsparcia przez Ministerstwo Przekształceń w jednostkach służby zdrowia. Powiedział także, że samorządom potrzebna jest strategia Ministerstwa Zdrowia dotycząca perspektyw rozwoju przekształcanych szpitali. Przestrzegał przed sztucznym powstrzymywaniem spółek przed upadkiem – „To nie oznacza tragedii, lecz może okazać się szansą dla takiej placówki” – ocenił. Nasser Massoud, dyrektor globalny ds.transakcji i rozwoju InterHealth Canada podkreślił, że komercjalizacja szpitali nie jest jedynym rozwiązaniem. Zachęcał do zawiązywania partnerstw publiczno – prywatnych, a także przywiązywania większej wagi - jeśli chodzi o wykorzystywanie sal operacyjnych i długość pobytu pacjenta w placówce - do wydajności szpitali Według niego w dalszej perspektywie może to poprawić kondycję finansową lecznic. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Mieczysław Pasowicz pozytywnie ocenił przekształcenia w jednostkach służby zdrowia. Jego zdaniem struktura spółki jest lepsza i zarządzanie nią jest bardziej przejrzyste. Zwrócił także uwagę na wątek demograficzny zmian w ochronie zdrowia – „Przekształcone szpitale to nic innego jak przedsiębiorstwa leczące ludzi. Dlatego musimy dostosować się zmian demograficznych, a co za tym idzie do zmian w zapotrzebowaniu na usługi medyczne – dodał. Mówiąc o procesie przekształceń z perspektywy środowiska medycznego Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie zwrócił uwagę na dobro pacjenta, które powinno być najważniejsze w kontekście zmian.
*****
Od 2009 r. z ponad 700 szpitali publicznych niespełna 133 z nich przekształciło się w spółki. Wówczas rząd przeznaczył na wsparci tego procesu i oddłużenie szpitali 1,4 mld zł.

Małgorzata Kareńska fot. Województwo Małopolskie.
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica