Przy cerkwi greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju stanął drugi pomnik Nikifora

Przy cerkwi greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju stanął drugi pomnik Nikifora
Przy cerkwi greckokatolickiej pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju powstał kolejny, bardzo ciekawy pomnik Nikifora a tuż obok na murze oporowym zawisła okazała wystawa z reprodukcjami prac znanego już na całym świecie artysty łemkowskiego.

W uzdrowisku jest to już drugi pomnik Nikifora. Pierwszy powstał przy Parku Janówka od strony ulicy Nowotarskiego. Ten pomnik pokazuje artystę z rysunkami w ręku oraz psa, który mu towarzyszył na co dzień.

Nikifor Krynicki, Epifaniusz Drowniak był malarzem prymitywistą. Żył w samotności i w wielkiej nędzy. Pochłonęła go jednak pasja malarska, która w zasadzie była jego celem życia. Niejednokrotnie wyśmiewano go w dokuczliwy sposób na ulicach, w miejscach gdzie malował swoje arcydzieła. Artysta nie zważając na różne obelgi pod swoim adresem siadał na swoich lubianych miejscach na terenie miasta i malował.

Jego twórczość odkrył ukraiński malarz Roman Turyn, po czym został dopiero doceniony i uznano go na świecie jako wybitnego malarza prymitywistę.

Głównie malował pejzaże z motywami lasów, pól, torów i stacyjek kolejowych. Malował różne budynki: wille, cerkwie, kościoły, synagogi, świętych, portrety różnych ludzi oraz swoje autoportrety.

Warto zobaczyć nowy pomnik Nikifora Krynickiego oraz galerię poświęconą jego twórczości.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica