Roman Kluska odbierze Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego

Roman Kluska odbierze Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego
Jutro (16 lutego) sądecki biznesmen Roman Kluska odbierze Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za zasługi dla rolnictwa i rozwoju terenów pozamiejskich za 2011 rok. Uroczystość odbędzie się w sali obrad plenarnych konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. 

Każdego roku to prestiżowe wyróżnienie przyznaje Kapituła Nagrody. Tym razem jednogłośnie doceniła Romana Kluskę za jego aktywną działalność w propagowaniu i rozwoju produkcji zdrowej żywności. Oprócz tego wyróżniła aktywność społeczną biznesmena, a także odwagę w działaniu na rzecz usuwania przeszkód dla wolnej przedsiębiorczości, w tym w rolnictwie. Roman Kluska, który mieszka w miejscowości Łosie, zajmuje się hodowlą owiec, a także produkcją i promocją zdrowej żywności (m.in. serów). Próbuje też eksperymentalnie wytwarzać biopaliwa z linianki (oleju rydzowego, tańszego od rzepaku.
     Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiona przez Fundację „Solidarna Wieś” została przyznana po raz ósmy. Do tej pory otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, Prymas Polski kard. Józef Glemp, prof. Maria Radomska, bp Alojzy Orszulik, ks. prałat Bogusław Bijak, dr Maria Stolzman oraz dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.
*****
W 1988 roku Roman Kluska utworzył w Nowym Sączu spółkę komputerową Optimus. Początkowo pecety składano chałupniczo, ale w ciągu kilku lat firma wyrosła na pierwszą w Polsce. Stała się również liderem w produkcji kas fiskalnych i założyła portal Onet.pl. W 2000 roku Roman Kluska wycofał się z biznesu i sprzedał swoje akcje za niemal 262 mln złotych. Dwa lata później zatrzymało go Centralne Biuro Śledcze pod zarzutem wyłudzania VAT przez Optimusa. Wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji w wysokości 8 mln zł, a następnie został oczyszczony z zarzutów. Jest laureatem Nagrody Kisiela 2003 za „Walkę z bezprawiem aparatu państwowego”. Założył wydawnictwo i księgarnię wysyłkową „Prodoks”, które wydaje i dystrybuuje książki i filmy, głównie o tematyce religijnej. Znany jest również jako filantrop, dofinansowuje domy spokojnej starości, przytuliska dla bezdomnych oraz domy dziecka. Wspomagał rozbudowę Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz przeznaczył 2 mln dolarów na fundację finansującą co roku studia ośmiu Polaków na Uniwersytecie Harvarda. W 2006 roku znalazł się 80. miejscu listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Jego majątek oszacowano wówczas na 220 mln złotych.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica