Sądecki "Newag" wyprodukuje 12 nowoczesnych składów.

Sądecki "Newag" wyprodukuje 12 nowoczesnych składów.
Województwo Małopolskie podpisało umowę z Newag S.A. na dostawę 12 pojazdów szynowych. Sądecka firma wyprodukuje nowoczesne pociągi, które w tym roku trafią na małopolskie trasy kolejowe. Wartość zamówionego taboru to prawie 300 mln zł.

W ramach umowy Newag dostarczy 6 pojazdów do końca listopada (4 składy 5. członowych Impulsów 45WE i 2 szt. 4. członowych EZT Impuls 31WE) i zapewni kompleksową obsługę gwarancyjną, serwis oraz utrzymanie. Nowymi pociągami podróżni pojadą już w grudniu. Pozostałych 6 składów zostanie dostarczonych do 15 lutego 2017 roku.  - "To następny etap budowania strategii transportu zintegrowanego, w którym transport kolejowy odgrywa kluczową rolę. Od 2003 r. sukcesywnie nabywamy kolejne pociągi, do tej pory zakupiliśmy ich 31" – mówi Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego - "Potrzeby zakładają zakup 60 pociągów do 2020 r. , bowiem kolej aglomeracyjna w całości ma być oparta o nowy tabor zapewniający podróż w warunkach na miarę XXI wieku". Marszałek dodaje, że nowe pojazdy będą kursowały na trzeciej z linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa, której otwarcie planowane jest na koniec tego roku.
   Właścicielem składów będzie Województwo Małopolskie, a operatorem wojewódzka spółka Koleje Małopolskie. - "Cieszę się, że tak ogromna kwota 300 mln zł trafi na sądecką ziemię i zapewni kolejne miejsca pracy "– dodaje Leszek Zegzda, członek zarządu. - "Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że udało nam się sfinalizować podpisanie tej umowy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że jeszcze w tym roku, w którym obchodzimy jubileusz 140-lecia założenia firmy, kolejne pojazdy z logo NEWAG-u pojawią się na torach  Województwa Małopolskiego –  komentuje Zbigniew Konieczek, Prezes NEWAG S.A. Prezes podkreśla, że któryś z pociągów wyprodukowanych dla Małopolski będzie setnym pociągiem wyprodukowanym w Newagu.
   Samorząd województwa może skorzystać również z tzw. prawa opcji i zakupić dodatkowe pojazdy. Zarząd Województwa Małopolskiego podejmie decyzję w tej sprawie w ciągu miesiąca.
     Na zakup taboru przewidziane zostało dofinansowanie w ramach projektu „Zakup Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych dla rozwoju kolei małopolskich” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Za realizację projektu odpowiada Departament Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który będzie wnioskował o 42 mln euro ze środków UE. Wkład własny zostanie pokryty z budżetu województwa oraz funduszu kolejowego.

*****
Producent Impulsów, Newag S.A. to jedna z najstarszych firm kolejowych w Polsce ze 140 letnim doświadczeniem w branży. Jest liderem na rynku modernizowanych lokomotyw spalinowych. Spółka posiada elektryczne i spalinowe pojazdy pasażerskie, modernizowane lokomotywy spalinowe, czteroosiowe i sześcioosiowe lokomotywy elektryczne, tramwaje oraz modernizowane wagony osobowe.
    Pociągi Impuls to pojazdy ekonomiczne i bezpieczne. Cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej, gdyż podczas hamowania pociąg oddaje energię do sieci trakcyjnej. Pojazdy spełniają również rygorystyczne europejskie normy zderzeniowe i wytrzymałościowe (zgodnie z EN 15227 C1 oraz PII wg EN 12663). Impulsy będą podróżować z prędkością eksploatacyjną 160 km/h.
    Nowy tabor spełnia rygorystyczne normy europejskie TSI (PRM, TSI NOI, TSI LOK&PAS, TSI SRT i TSI CCS). Dzięki temu poprawi się komfort podróży małopolskich pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych. Pasażerowie będą podróżować w cichych, klimatyzowanych wnętrzach, wyposażonych w ergonomiczne fotele, internet i gniazdka elektryczne.
   W składach zostanie zastosowany nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, monitorowanie wnętrza oraz system zliczania pasażerów. Czteroczłonowe Impulsy 31WE pomieszczą 200 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 16 uchylnych), a pięcioczłonowe Impulsy 45WE będą mogły przewozić 250 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 20 uchylnych).

Małgorzata Kareńka fot. arch. 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: materiały prasowe Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica