Słowacy dbają o bezpieczeństwo rowerzystów na swoich trasach rowerowych.

Słowacy dbają o bezpieczeństwo rowerzystów na swoich trasach rowerowych.
Zarówno sami Słowacy jak i turyści zagraniczni mogą czuć się bezpiecznie na trasach rowerowych w tym kraju. Wszystkie bez wyjątku ścieżki rowerowe, które krzyżują się drogami głównymi, na których odbywa się ciągły ruch samochodowy są odpowiednio zabezpieczone i oznakowane.

Znaki nakazu, zakazu i ostrzegawcze adresowane dla rowerzystów są bardzo ważne ale nie rozwiązują całkowicie problemu. Problem jest wówczas jeżeli nie ma odpowiedniego oznakowania ostrzegawczego dla kierujących pojazdami samochodowymi na odcinku drogi w miejscu gdzie krzyżuje się z trasą rowerową. Kierowcy powinni wiedzieć, że dojeżdżają do miejsca, w którym powinni zachować szczególną ostrożność. Jeżeli taki odcinek drogi w obu kierunkach byłby odpowiednio oznakowany to kierowcy wiedzieliby wówczas, że należy zredukować prędkość pojazdu do maksymalnie bezpiecznej.

Dlaczego w Polsce nie zwraca się na to uwagi? Dlaczego przechodząc przez drogę „trzeba mieć strach na plecach”, zamiast relaks i uciechę z jazdy rowerem?

Przy braku odpowiedniego oznakowania takich miejsc może dojść do groźnego w skutkach wypadku, w którym ucierpią dwie strony, zarówno rowerzyści jak i kierowcy. Rozpędzone pojazdy niejednokrotnie, wyjeżdżające z zakrętu na ogół dojeżdżają do rowerzystów, którzy są już w połowie jezdni. Są tu też dzieci.

Niepotrzebny jest nikomu stres, wystarczy tylko zabezpieczyć miejsca niebezpieczne odpowiednim oznakowaniem ostrzegawczym. np. Uwaga rowerzyści !!!, redukcja szybkości do 30 km, bądź pulsujące żółte światła.

Skutecznie to robią Słowacy, co należy pochwalić. Bardzo dobrze oznakowane są miejsca krzyżujące trasy rowerowe z drogami samochodowymi. I tak główną drogę wylotową z miasta, w miejscu krzyżowania z trasą rowerową doposażono w obu kierunkach w czujniki i podwójne lampy pulsujące. Jeżeli rowerzyści zbliżają się do jezdni zaczynają pulsować dynamicznie i wyraziście żółte światła. Ponadto ten odcinek drogi doposażony jest w odpowiednie, widoczne znaki ostrzegawcze.

Są też inne rozwiązania przy mniej ruchliwych drogach. Przedstawia to relacja fotograficzna. Może warto podglądnąć i zastosować.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica