SOS!!! Krynica woła o ratunek!

SOS!!!  Krynica woła o ratunek!
Z Krynicy-Zdroju odeszły największe imprezy promujące miasto i to w czasie kiedy jeszcze nie było mowy o pandemii i  nie było mowy o wirusie COVID 19. Obecnie dla równowagi wszystkiego co jest ze złem związane, prowadzona jest na wysoką skalę wycinka drzew.
.
Drzewa o pewnej już historii poszły pod topór na Deptaku i przy Alei Nikifora w rejonie Pijalni Jana. Drzewa na Deptaku były drzewami wyjątkowymi gdyż w okresie świątecznym były rozświetlane świątecznymi lampkami i stwarzały urokliwy nastrój tego miejsca. Przyjezdni chętnie się przy nich fotografowali.

Ale to już było. A obecnie odbywa się wręcz masowa wycinka drzew z wszystkich stron Góry Parkowej. To są już setki, a może nawet tysiące wyciętych zdrowych drzew, przygotowanych do wywozu jak widać na załączonych do artykułu zdjęciach. W parku leśnym powstają zupełne pustki, łyse polany.  Wygląda to wszystko nieciekawie i żałośnie.

Nasuwa się pytanie czy nad tą degradacją środowiska i przyrody ktoś w ogóle czuwa? Dlaczego wycinane są zupełnie zdrowe drzewa i na jakiej podstawie?

Lasy wokół Krynicy tworzą swoisty mikroklimat dla tego środowiska, przyrody, żyjących tu ludzi i zwierząt. Ingerencja w przyrodę na taką skalę może spowodować negatywne zmiany w tym mikroklimacie.

Od pewnego czasu można zauważyć częste pojawianie się zwierzyny leśnej: saren, jeleni i dzików w centrum Krynicy, spacerujących przy ruchliwych ulicach, na rondach, Deptaku czy w innych miejscach. Świadczy to tylko o tym, że pozbawiane swoich naturalnych legowisk wychodzą spłoszone szukając innych bezpiecznych dla siebie miejsc. Po drodze trafiają jednak na samochody i ludzi.

Proceder nagminnego wycinania drzew nie wygląda na tzw. zwykłą przecinkę, podczas której na ogół wycina się drzewa spróchniałe czy gałęzie, zagrażające ogólnemu bezpieczeństwu. Wygląda raczej podejrzanie! Na jednym ze zdjęć tytułowych widać że grube, piękne, zdrowe drzewo uratował przed ścięciem zamontowany karmnik dla ptaków, już była przyłożona piła motorowa, widać wyraźnie ślady.

Gdyby się dokładnie przyjrzeć składowanym do wywozu drzewom przy wjazdach na Górę Parkową od strony ulicy Pułaskiego: za Kopcem Pułaskiego i na przeciw sanatorium „Silesia” oraz w innych miejscach,  to można z łatwością zauważyć, że wycięte drzewa są zdrowe. Więc z jakiego powodu zostały wycięte?

W 2013r. Huragan Ksawery w Zakopanem, w Dolinie Kościeliskiej połamał jak zapałki hektary drzew. Ogłoszono wówczas wielką klęskę narodową. To można zrozumieć, bo przyrodę Doliny Kościeliskiej zniszczył żywioł. Nie można jednak zrozumieć dlaczego w bestialski sposób człowiek sam niszczy swoje środowisko okolicznych lasów i parków otaczających Krynicę?

Nasuwa się również pytanie zasadnicze, czy mieszkańcy tego urokliwego miejsca wiedzą w ogóle co się tutaj dzieje i czy kogokolwiek to interesuje co się tutaj dzieje?

Jak na razie tymi wszystkimi sprawami interesują się tylko i wyłącznie ludzie przyjezdni, kochający ten zakątek Polski, zupełnie nie związani z tym miastem!  Przyjeżdżają w te rejony z zamiłowania a to wszystko co tu widzą wręcz ich przeraża!

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica