Stado bociana białego „sejmikowało” na mochnackich łąkach

Stado bociana białego "sejmikowało" na mochnackich łąkach
     Na łąkach Mochnaczki Wyżnej można było wczoraj obserwować bociany białe, które są bardzo towarzyskimi ptakami. Często tworzą stada, zarówno podczas żerowania, jak też migracji. Szczególne znane są tzw. bocianie sejmiki, na których późnym latem gromadzą się dziesiątki, a nawet setki osobników. Szykują się do odlotu na południe Europy, do północnych krajów afrykańskich oraz na Bliski Wschód.
 

     Według Ogólnopolskiej Bazy Gniazd Bociana Białego, na terenie Miasta i Gminy Krynica Zdrój bocianie siedliska znajdują się: w Krynicy - Zdroju (2 gniazda), Bereście (2 gniazda), Czyrnej (1 gniazdo), Mochnaczce Niżnej (2 gniazda), Mochnaczce Wyżnej (3 gniazda), Muszynce (1 gniazdo), a także Tyliczu ( 4 gniazda). Bociany żerują tam, gdzie występuje duża ilość pożywienia oraz są bezpieczne miejsca do nocowania. Żerowiska bocianów to przede wszystkim tereny podmokłe. Należą do nich wilgotne łąki, pastwiska, płytkie zbiorniki wodne, obrzeża stawów i rzek. Polują na małe zwierzęta lądowe, takie jak myszy, norniki, krety, płazy, owady, dżdżownice, choć w miarę możliwości chwytają także ryby. Wyjątkowo ich ofiarami padać mogą jaja i pisklęta ptaków. Charakterystycznym zachowaniem bocianów jest klekotanie, któremu towarzyszy naprzemienne odchylanie głowy do tyłu i opuszczanie jej. W ten sposób samiec oznajmia zajęcie gniazda, stara się zwabić samicę, a klekot wydawany w duecie przez ptaki obu płci jest częścią rytuału godowego. Ma odstraszać inne bociany, pojawiające się z zamiarem przejęcia gniazda.

*****

Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego zawiera informacje o znajdujących się w Polsce gniazdach bocianich, a także miejscowościach bez gniazd. Jest prowadzona przez PTPP „pro Natura” od 1994 roku. Większość zgromadzonych w bazie danych w latach 1994 – 2008 (w sumie ponad 250 000 rekordów) pochodzi z obserwacji prowadzonych przez współpracowników Towarzystwa. Dzięki zbieraniu informacji m.in. o liczebności, przyczynach śmierci ptaków, umiejscowienia gniazd, wzbogacana jest wiedza o polskich bocianach. Ich analiza umożliwia poznanie bieżącej sytuacji polskiej populacji tych ptaków, pozwala na śledzenie zmian jakim ona podlega na przestrzeni lat i różnic pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Informacje przedstawione są w oparciu o podział administracyjny - 16 województw, w obrębie których dane prezentowane są z podziałem na poszczególne gminy i miejscowości.

(Red. M) fot.A. Gulewicz.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica