Stowarzyszenie Unicorn laureatem nagrody „Filantrop Krakowa 2017”

Stowarzyszenie Unicorn laureatem nagrody "Filantrop Krakowa 2017"
14 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie UNICORN zostało uhonorowane nagrodą „Filantrop Krakowa 2017” za najciekawszą formę i efektywność filantropii skierowaną do osób chorych onkologicznie oraz ich rodzin. Tytuł Filantrop Krakowa jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Krakowa osobom lub podmiotom za szlachetną działalność oraz pomoc udzielaną potrzebującym.

- Jesteśmy dumni z przyznanej nam nagrody i cieszymy się, że nasza praca i wsparcie dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin zostało dostrzeżone – mówi Iwona Nawara, Dyrektor Centrum Psychoonkologii UNICORN – Pomoc psychoonkologiczna jest ważnym elementem terapii onkologicznej. Obserwowanie przemian, które pod wpływem terapii zachodzą w życiu chorych, tego jak pacjenci lepiej radzą sobie ze swoją chorobą i emocjami, daje nam mnóstwo satysfakcji. Ta nagroda zachęca nas do dalszej pracy i udoskonalania form pomocy, które oferujemy.

Stowarzyszenie UNICORN od blisko 20 lat działa na terenie Krakowa i pomaga chorym na nowotwory i ich bliskim w rehabilitacji psychofizycznej po rozpoznaniu choroby, przez cały proces leczenia, a także po nim. Jest zaliczane przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne do grona prekursorów opieki psychoonkologicznej w Polsce jako „organizacja rzetelna i wiarygodna, która z pasją, oddaniem i dużym potencjałem merytorycznym organizuje pomoc skierowaną do chorych onkologicznie i ich rodzin”. Członkami założycielami Stowarzyszenia oraz Ambasadorami Centrum Psychoonkologii są Państwo Barbara i Jerzy Stuhrowie. Stowarzyszenie realizuje działania związane z ochroną i promocją zdrowia, w szczególności w zakresie onkologii oraz wspomagania działalności leczniczej i diagnostycznej, pomocą osobom niepełnosprawnym, ze szczególnym uwzględnieniem osób, których niepełnosprawność wynika z chorób onkologicznych, nauką i edukacją w zakresie onkologii, promowaniem aktywności ruchowej oraz wspieraniem osób starszych.

Centrum Psychoonkologii UNICORN
Od czterech lat Stowarzyszenie prowadzi pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii przy ul. Zielony Dół 4 w Krakowie. Centrum Psychoonkologii UNICORN prowadzi działalność stacjonarną skierowaną do mieszkańców Krakowa, udzielając bezpłatnej pomocy.

Chorzy i ich bliscy mogą skorzystać z:
- indywidualnych konsultacji z psychologiem,
- warsztatów i treningów psychologicznych,
- zajęć ruchowych,
- zajęć edukacyjnych (onkolog, dietetyk, prawnik, doradca zawodowy),
- zajęć terapeutycznych (muzykoterapia, arteterapia, trening psychologiczny, choreoterapia, śmiechoterapia).
- konsultacji indywidualnych (lekarz, fizjoterapeuta).

W 2017 r. tego typu pomoc Mieszkańcom Krakowa została udzielona około 10 tys. razy.
W Centrum Psychoonkologii UNICORN pacjenci mogą skorzystać także z 6-cio dniowych turnusów rehabilitacyjnych, gdzie chorzy otrzymują pomoc psychoonkologiczną, odbywają się warsztaty z lekarzami, fizjoterapeutami i dietetykami. W roku 2017 odbyły się 33 warsztaty stacjonarne, w których w sumie udział wzięło 663 osoby (571 kobiet i 92 mężczyzn; 474 pacjentów i 149 os. wspierających i 40 osób szkolących się).

Stowarzyszenie Unicorn szczególny nacisk kładzie na rehabilitację dzieci chorych na nowotwory. W 2017 roku Stowarzyszenie wraz z Fundacją Urtica Dzieciom zorganizowało pięć bezpłatnych tygodniowych turnusów dla dzieci chorych na nowotwory i ich rodziców. Dzieci z terenu całej Polski biorą udział w zajęciach z psychologiem, dietetykiem, zajęciach ruchowych, zwiedzają Kraków. Podczas tych warsztatów zapominają o swoich kłopotach zdrowotnych, rozwijają pasje, uczą się i odkrywają piękno świata w towarzystwie swoich rówieśników. W 2017 roku z warsztatów skorzystało 57 dzieci.

Centrum Psychoonkologii Unicorn jest unikatowym na skalę Polski i Europy ośrodkiem pomagającym chorym na nowotwory i ich bliskim, który jest modelowych przykładem pomocy psychoonkologicznej i ważnym ośrodkiem szkoleniowym dla kadry medycznej.

Stowarzyszenie UNICORN wspólnie z Prezydentem Miasta Krakowa organizuje co roku Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego. Celem Forum jest stworzenie okazji do spotkania Pacjentów, ich bliskich, personelu medycznego, studentów, instytucji i wielu osób, które praktycznie i aktywnie pomagają osobom dotkniętym problemem choroby nowotworowej - zarówno w temacie leczenia medycznego, pomocy psychologicznej, jak i każdego rodzaju wsparcia w leczeniu i powrocie do aktywności po chorobie. Do tej pory odbyły się trzy edycje Forum, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas Forum pacjenci mogą skorzystać nie tylko z wykładów, ale także nabyć praktyczne umiejętności podczas warsztatów.

Stowarzyszenie UNICORN jest pionierem pomocy psychoonkologicznej w Polsce. Inicjatywa Centrum Psychoonkologii UNICORN ma na celu poprawę jakości życia chorych onkologicznie. Udział proponowanych przez Stowarzyszenie Unicorn metod rehabilitacji jest niezbędnym składnikiem współczesnego postępowania wielospecjalistycznego, a Centrum Psychoonkologii odpowiada na zapotrzebowanie tysięcy chorych, którym nie oferuje się takiego wsparcia

w szpitalach w ramach finansowania ze środków publicznych. W 2017 roku w warsztatach stacjonarnych wzięło udział ponad sześćset osób, a z innych, całkowicie bezpłatnych form wsparcia (głownie konsultacji z psychologiem), skorzystano ok. 10 tys. razy. Stowarzyszenie organizuje również przedsięwzięcia mające na celu promocję i ochronę zdrowia czy wspieranie osób starszych i ich społeczną aktywizację. Stowarzyszenie UNICORN stale poszerza zakres swojej działalności i może pomagać coraz większej liczbie mieszkańców Krakowa.


Kontakt:
Ela Murias
tel. 723-676-979
elz.murias@gmail.com


MTV24
Źródło : Stowarzyszenie UNICORN



 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica