Takie cudeńka można zobaczyć i dotknąć tylko w Muszynie

Takie cudeńka można zobaczyć i dotknąć tylko w Muszynie
Bardzo dużą popularnością cieszy się Jarmark Bożonarodzeniowy w Muszynie, w Dworze Starostów, którego organizatorem jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. Odwiedza go co roku mnóstwo gości, turystów. Duża oferta wyrobów regionalnych świątecznych, mnóstwo różnego rodzaju bombek, ozdób choinkowych, wszelakich stroików, świątecznych wypieków. Jest na co popatrzeć, jest co wybrać.

Mółka Marian pochodzi z Nowego Sącza jest twórcą ludowym. Tworzy od iluś tam lat a prawie 40-tu. Tworzy rzeźbę, anioły, szopki, kompozycje, płaskorzeźby nie mówiąc o świecie zabawek, oczywiście o takich, które były kiedyś. Dzieci się nimi bawiły, więc niektóre rzeczy odtwarza od nowa, tak że czym „chata bogata”. Oprócz smart fonów czy innych tego typu rzeczy można u niego dotknąć jak mówi związanych z ekologią i naturą. „Dzięki uprzejmości MGOK w Muszynie mam możność z innymi twórcami zaoferować tu w Dworze Starostów swoje wyroby”. Jego szopki to typowe rzeźby, robione siekierą, nożem bez urządzeń i maszyn. Oprócz malowania robi różne uroki natury w drzewie. Są w nich zawarte tematy takie jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc czy inne wielkie święta. "Twórcy się odkrywają i wykuwają jak mówi w różnych dziedzinach: w ceramice, w żelazie czy drzewie tak jak ja, czy jak panie na szydełkach bądź koronkach. Wszystkie tematy są związane obecnie z Bożym Narodzeniem”.

Leśniak Irena pochodzi z Nowego Sącza, jest po liceum plastycznym, wykonuje bombki z elementami świątecznymi, z bajkami, ludowymi elementami, również aniołki w strojach ludowych, koniki. Maluje obrazy, ikony i tego typu różnego rodzaju różności. Należy do Sądeckiego Stowarzyszenia Regionalnego oraz do Sądeczanina gdzie działa prężnie. Jeździ na kiermasze między innymi właśnie do Muszyny. „Bardzo miło jest przedstawić swoje rzeczy, które robi człowiek sam powiedziała, te wszystkie projekty są przeze mnie wymyślone i wykonane. Nie lubię ściągać z Internetu, podpatrywać. Wolę sama coś wymyśleć, a że mam dużo swoich pomysłów i wyobraźni więc nie brakuje mi tematu ani jakiś pomysłów”. Bardzo ją cieszy, jeżeli ktoś przychodzi i kupuje, docenia to co robi na święta i nie tylko bo kiermasze są w rożnych okolicznościach, są i wiosenne i jesienne.” Bardzo się cieszę, że w ogóle są takie kiermasze, że możemy przedstawiać swoje rzeczy. Choć jestem na emeryturze tworzę dalej i staram się robić i przedstawiać to co chciałabym pokazać. Obrazy w większości są przeze mnie wymyślone oprócz ikon, które są kopiami. Ale tak to maluje swoje wyobrażenia kwiatów, pejzaży. Bombki są robione przeze mnie ze styropianu ale żeby były trwałe i nie były kiczowate to maluje ten styropian pięć razy akrylem, tak aby rzeźby były trwałe i nie siadał na nie kurz. Zagruntowane to mogą lata służyć”. Interesuje ją ekologia i recykling. Elementy niektóre na bombkach wykorzystane są z materiałów, które ktoś wyrzucił. Uwielbia ratować świat, który został rzekomo zużyty. Całe elementy na bombkach są wykorzystywane z rzeczy wyrzuconych. W swoich pracach daje im drugie życie, żeby mogły cieszyć jeszcze oko i radość przynosić ludziom.

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Powroźniku, Sołtys Krystyna Cieśla przedstawiła na kiermaszu własne wyroby koła, wypieki, które są wykonywane z wielką radością i entuzjazmem. Zaprosiła wszystkich gości do poczęstunku, który przypomina święta, wigilię i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. "Rękodziełem, którym chcę się pochwalić, zaszczycić wymienię w kolejności: aniołki, różnego rodzaju dzwoneczki, różnego rodzaju świeczniki do tego dekoracyjne ozdóbki na choinkę i wiele, wiele innych atrakcyjnych eksponatów. Zapraszamy Państwa aby Państwo zachwycili się tymi wszystkimi naszymi pięknymi arcy, arcydziełami ponieważ warto zobaczyć, warto się zainteresować, warto kupić i warto na następny raz przyjść. Nie mogę zapomnieć i muszę powiedzieć, że wszystkie inne dzieła na innych stoiskach są również bardzo piękne i warto również je kupić. Życzymy zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia, życzymy wszystkim gościom co nas oglądają i w przyszłości do nas zawitają"- powiedziała Sołtys Powroźnika Krystyna Cieśla.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica