Tylicka mofeta nominowana na najciekawszą atrakcję Małopolski

Tylicka mofeta nominowana na najciekawszą atrakcję Małopolski
    W Tyliczu, na terenie osady turystycznej „Domki w Lesie” odkryto największą karpacką mofetę czyli miejsce wydostawania się dwutlenku węgla, które sprzyja rozwojowi alg słodkowodnych. Ta ciekawostka turystyczna została nominowana na najciekawszą atrakcję przyrodniczą w Małopolsce. 

     Plebiscyt ogłosiło w tym tygodniu Radio Kraków. Głosować można na stronie www.radiokkrakow.pl . Wyniki po godz. 8. w poniedziałkowym magazynie CND. Wśród nominowanych są też: Czakram Niepołomice, Most Stacha, Piramida w Zagórzanach, a także Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

Przypomnijmy
Na wzmianki o tylickiej mofecie w XVI wiecznych źródłach historycznych natrafili członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tylicza: Janusz Cisek z synami Pawłem i Marcinem. Napisali projekt urządzenia atrakcji turystycznej i zyskali środki europejskie z Funduszu Spójności. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem Mofety Tylicz, dokonali niesamowicie ciekawego odkrycia. Kręgi - każdy o średnicy ok. jednego metra i głębokości również około jednego metra - posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek. Oficjalnie mofety zostały otoczone kręgami w latach 50. w celu pozyskiwania dwutlenku węgla przy hodowli glonów służących jako pokarm dla zwierząt. Nieoficjalnie - próbowano skumulować białko na potrzeby stworzenia jedzenia dla kosmonautów. Projekt zaniechano, gdyż stwierdzono, że nie przynosi oczekiwanych rezultatów”. Prace miały być prowadzone wokół jednej mofety (kręgu). Jednak okazało się, że jest ich jedenaście - połączonych ze sobą. Nad kręgami zbudowano mostek, a także altankę z ławeczkami. Historia mofety wraz z opisem jest przedstawiona na tablicach.
 
(Red. M) fot. arch.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-08-23 12:57:08 - geolog ip:83.7.174.171
Bzdury - jakie XVI dokumenty ? mofeta w obecnej formie istnieje od 1962 roku .
2012-08-23 13:03:06 - tyliczanin ip:83.7.174.171
autor posiada złe informacje - więcej rzetelności
2012-08-24 21:43:26 - redakcja - czytelniku czytaj uważnie ip:195.116.43.116
Wzmianki o tylickiej mofecie odszukano w historycznych dokumentach z XVI wieku. Wtedy wydany był przwilej na pozyskiwanie żelaza leśnego, gdyż wraz z dziwnymi bąbelkami wypływała ochra, bardzo potrzebna dla hamerni, czyli dawnych hut. Zapomnianą mofetę odszukali i dosłownie odkopali członkowie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Tylicza Janusz Cisek z synami Pawłem i Marcinem. Napisali projekt urządzenia atrakcji turystycznej i zyskali środki europejskie z Funduszu Spójności
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica