Tylickie Gminne Przedszkole ma 50 lat. Był urodzinowy tort.

Tylickie Gminne Przedszkole ma 50 lat. Był urodzinowy tort.
    Tylickie Gminne Przedszkole w tym roku obchodzi jubileusz 50 lecia swego istnienia. Z tej okazji był urodzinowy tort i okolicznościowy poczęstunek, a także życzenia i kwiaty dla pracowników placówki. 

     Uroczystość rozpoczęła msza św. celebrowana przez księdza proboszcza Mariana Stacha i ks. Dariusza Bugajskiego. Następnie w Wiejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie, które rozpoczęła Maria Kołodziej, dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu. Uczestniczyli w nim m.in. burmistrz Dariusz Reśko, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Półchłopek. Gośćmi były też poprzednie dyrektorki przedszkola: Janina Szczepaniak, Bogumiła Franczyk i Dorota Zagórska. Nie zabrakło również emerytowanych i aktualnych pracowników placówki. Pokazano prezentację multimedialną na temat historii i teraźniejszości przedszkola. Jubileusz uświetniły też występy przedszkolaków, na które złożony się wiersze, piosenki oraz tańce. Najstarsza grupa dzieci przedstawiła inscenizację „Wilk i Kapturki z różnych krajów”

*****
Gminne Przedszkole w Tyliczu działalność rozpoczęło w 1962 roku, gdy Janina Szczepaniak, jego pierwsza kierowniczka przejęła komisyjnie sprzęt od przedszkola „Caritas”. Warunki pracy były początkowo bardzo trudne. W budynku placówki mieszkał lokator, dzieci miały do dyspozycji tylko jedną salę, brakowało miejsc do siedzenia. W kuchni nie było pieca, aby przygotować posiłki, dlatego Janina Szczepaniak pożyczyła własną kuchenkę typu angielka. Dopiero po wyprowadzeniu się lokatora placówka wzbogaciła się o następne pomieszczenie. W latach siedemdziesiątych doprowadzono wodę, wymieniono przewody elektryczne, wybudowano toalety, wydzielono jadalnię i szatnię oraz oszalowano budynek. Wtedy wycieczka do Krynicy - Zdroju i wyjazd kolejką na Górę Parkową były dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. W latach siedemdziesiątych przedszkolaków odwiedzał Dziadek Mróz i obowiązkowe było leżakowanie. W roku szkolnym 2011/2012 zmodernizowano pomieszczenia kuchni i toalety. Obecnie dzieci wyjeżdżają coraz dalej – do Skansenu do Nowego Sącza i Kamiannej.

(Red. M) fot. www. odkryjtylicz.pl
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-06-27 19:24:30 - tylczanka ip:213.25.186.239
PIĘKNA UROCZYSTOSĆ SERDECZNIE GRATULUJĘ
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica