Tylickie Źródełko Miłości udostępniono dla zwiedzających.

Tylickie Źródełko Miłości udostępniono dla zwiedzających.
     W niedzielę (16 września) przy ulicy Wolności do użytku tyliczan i turystów oddano nową Pijalnię Wody Mineralnej. Pierwsza, która istnieje przy pradawnym szlaku handlowym na Słowację - jest ogólnie znana. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza otrzymało dofinansowanie w ramach Funduszu Partnerstwa i Funduszu Kropla Beskidu. Prace trwały dwa i pół miesiąca i zostały ukończone w ubiegłym tygodniu.
 
- "Oficjalna nazwa nowej tylickiej atrakcji turystycznej to „Zdrój Bradowiec” -T 7. Jednak postanowiliśmy powrócić do tradycji, gdy liczni turyści i koloniści - ze względu na malownicze położenie - nazwali to źródło "Źródłem Miłości" . - mówi Janusz Kieblesz, członek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tylicza. Tutejsza woda swym składem i smakiem zbliżona jest do krynickiego Zdroju Głównego i tylickiej „Szczawy”. Od pewnego czasu osoby odwiedzające tę ostatnią mogą skorzystać z placu zabaw dla dzieci znajdującego się obok, a także różnego rodzaju przyrządów do ćwiczeń dla aktywnej młodzieży i seniorów.

Kwota dotacji inwestycji „Źródełko Miłości’ : 19 720,00 zł
Budżet całkowity projektu: 36 043,00 zł
Wkład własny / inni darczyńcy: 16 323,00zł
 
*****
Występujące tu szczawy od setek lat były znane miejscowej ludności, jednak dopiero w roku 1836 zostały opisane przez geologa L. Zejsznera. W latach 90’ XX wieku utworzono specjalny obszar górniczy „Tylicz”, a spółka Multico uzyskała koncesję na eksploatację tutejszych wód mineralnych na skalę światową. Źródła i wycieki wód mineralnych oraz objawy ekshalacji CO2 zgrupowane są w dolinach potoków Muszynka, Bradowiec i Syhowny. Trwale ujęte jest tylko źródło na lewym brzegu Muszynki - poniżej zabytkowej cerkwi znajduje się park z zadaszonym źródłem szczawy wodorowęglanowo- wapniowo- żelazistej cenionym przez mieszkańców. Kilka innych obudowano prowizorycznie (m. in. 2 na trasie Ścieżki Edukacyjno – Przyrodniczej „Na Rakowsku”).
 
(Red. M) fot. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza & aut. 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica