Tylicz. Odpust parafialny w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła.

Tylicz. Odpust parafialny w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła.
Wczoraj (29 czerwca) odbył się odpust ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła, patronów tylickiej parafii. O godz. 11.w kościele parafialnym uroczystą sumę odpustową odprawił ks. Bartosz Porzeziński z Warszawy, który często przyjeżdżał do Tylicza. Była to jego prymicyjna msza święta w Tyliczu.

Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Porzeziński, stryj księdza prymicjanta. Po mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, w asyście pocztów sztandarowych, ministrantów, lektorów, a także dzieci pierwszokomunijnych, dziewczynek sypiących kwiatki i chłopców z dzwoneczkami oraz parafian. Po procesji ks. Bartosz Porzeziński udzielił prymicyjnego błogosławieństwa i rozdał obrazki prymicyjne. W tym dniu, z racji odpustu nie obowiązywał post mięsny. Święto znosi bowiem post. Ofiary na tacę w dniu odpustu przeznaczono na potrzeby Kurii Rzymskiej – do dyspozycji papieża Benedykta – jako tzw. Świętopietrze .

*****
Odpust jest darowaniem przed Bogiem kary doczesnej za grzechy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła. Wraz z rozwojem nauki o odpustach dołączono możliwość ich zyskiwania w dzień święta patronalnego danego kościoła, a sama uroczystość zyskała miano odpustu parafialnego. Dzień, w którym w liturgii wspominano patrona, stał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. Obecnie na odpusty parafialne składają się nie tylko wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), ale także festyny, kramy z zabawkami i słodyczami itp. Stąd np. zwroty „kupić coś na odpuście”, „odpustowy” w znaczeniu „tandetny, o małej wartości”.

Małgorzata Kareńska. fot. aut
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica