Upały do niedzieli. Termometry wskażą ponad plus 30 stopni

Upały do niedzieli. Termometry wskażą ponad plus 30 stopni
     Upał (j. potocznym - skwar) jest meteorologicznym pojęciem, opisującym stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza plus 30°C. Wysokie temperatury niszczą nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. W Krynicy - Zdroju 3 lipca termometr w słońcu wskazywał ponad 50 stopni. 

     Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW przewiduje występowanie upałów do wieczora najbliższej niedzieli (8 lipca). Temperatura maksymalna może wzrosnąć nawet do 34 stopni Celsjusza. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90%, a stopień zagrożenia na najwyższy, trzeci - w trzystopniowej skali. - "Pogoda na wakacje, co byście wiedzieli, co z dzieciskami robić. Z tego, co godają starsi ludzie, ten rok ma być lepsy jak tamten. I lipiec i sierpień będzie mioł przynajmniej połowę swoich dni słonecnych. Opadów descu tyż trochę będzie, ale nie będzie straszyło powodziami. Może w pewnych miejscach zazucić desczykiem, ale dobrze jest. Gdyby było za gorąco, to można się pomocyć w basenach” - informuje i radzi Władysław Baziak, góral Zabrzeża koło Łącka.
     Dotychczas rekordową temperaturę w Polsce - plus 40,2°C w cieniu - odnotowano 29 lipca 1921 w Prószkowie koło Opola. O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach na bieżąco informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel.18 41-41-621 lub kom. 0 604 - 946 - 150.
 
(Red. M). fot. A. Gulewicz.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica