Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności oraz wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności oraz wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski
Za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał odznaczenia trzydziestu działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989.    9 marca 2018r. w Pałacu Krzysztofory w Krakowie w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy dekoracji odznaczonych dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Krzyż Wolności i Solidarności
Został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu roku 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z czasów II RP.

Krzyż Komandorski za ratowanie Żydów
Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności zostało poprzedzone uroczystością odznaczenia Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Pani Mirosławy Gruszczyńskiej. Prezydent RP nadał to odznaczenie w uznaniu bohaterskiej postawy i niezwykłej odwagi wykazanej w ratowaniu życia Żydów podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Pani Mirosława Gruszczyńska
W czasie II wojny światowej, w mieszkaniu przy ul. Sławkowskiej w Krakowie, w którym Mirosława Gruszczyńska (z domu Przebindowska) mieszkała z matką i siostrą, ukrywana była kilkunastoletnia Anna Allerhand. Przebywała tam do końca wojny.
7 marca 1990 r. Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie nadał Helenie Przebindowskiej i jej córkom: Urszuli i Mirosławie, tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata powstało w 1985 r. i zrzesza Polaków odznaczonych medalami przyznawanymi przez Instytut Yad Vashem. Obecnie zarejestrowanych jest około 360 członków towarzystwa w całej Polsce. W 1994 r. powstało jego Koło Środowiskowe w Krakowie, a pomysłodawczynią była Mirosława Gruszczyńska.

MTV 24
Źródło : Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica