Uroczysty odbiór pociągu PESA ELF2 Kolei Małopolskich

Uroczysty odbiór pociągu PESA ELF2 Kolei Małopolskich
We wtorek, 17 sierpnia uroczyście odebrano najnowszy pociąg Kolei Małopolskich PESA ELF2. W wydarzeniu wziął udział marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.

Rząd prowadzi inwestycje taborowe dla pociągów dalekobieżnych. Wzmocnienie floty kolei regionalnej w Małopolsce bardzo cieszy: to krok w dobrą stronę, który pokazuje, że możliwe jest spójne spojrzenie na transport kolejowy i komfort pasażerów

- mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Projekt obejmuje dostawę 4 szt. czteroczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych typu Elf2 wraz z pięcioletnim serwisem oraz siedmioletnią gwarancją i bezterminową licencją na dokumentację i oprogramowanie.

Rozwój infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie zakup nowoczesnego taboru, jest niezwykle istotny z punktu widzenia mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Nowoczesne, w pełni wyposażone, funkcjonalne i przystosowane do osób z niepełnosprawnościami pociągi, spełniają najwyższe, europejskie standardy. Podróż nimi jest nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna i komfortowa. Dzięki kolejnym pojazdom jesteśmy w stanie realizować więcej przejazdów na najczęściej uczęszczanych trasach, a także uruchamiać nowe kierunki, odpowiadając tym samym na potrzeby Małopolan

– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Wartość zawartego kontraktu to ponad 109 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wynosi ponad 32.5 mln zł.
Przekazanie w pociągu PESA odbywa się w bardzo szczególnych okolicznościach, bowiem 2021 rok jest bowiem Europejskim Rokiem Kolei. Jak każda inwestycja realizowana przez województwo, również zakup nowoczesnego taboru kolejowego jest odpowiedzią Zarządu Województwa Małopolskiego na potrzeby mieszkańców regionu. Będzie on wykorzystywany do realizacji przewozów pasażerskich w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) na terenie województwa małopolskiego

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka

Pojazdy przeznaczone są dla Operatora Koleje Małopolskie Sp. z o.o., a zostały wyprodukowane przez PESA Bydgoszcz SA.

Panie Marszałku - kolejne pojazdy dotrą do Krakowa w przyszłym tygodniu, co oznacza, że zakończymy dostawy zgodnie z przewidzianym w umowie terminem. Jestem przekonany, że podróżujący koleją mieszkańcy Małopolski, którzy tak polubili Acatusy, będą równie zadowoleni z komfortu podróżowania Elfami 2. Już dzisiaj deklaruję wolę dalszej współpracy - PESA jest gotowa, by w niedalekiej przyszłości dostarczyć Małopolsce kolejne nowoczesne, przyjazne środowisku pojazdy z nowej platformy Regio160. Wśród pojazdów tej platformy są elektryczne zespoły trakcyjne nowej generacji, z różnymi napędami, w tym wykorzystującymi baterie i wodorowe ogniwa paliwowe - podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

Pojazdy Elf2 są nowoczesne, ekonomiczne i komfortowe. Posiadają 200 miejsc siedzących, a dodatkowo wyposażone są m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsce na rowery oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (toaleta dla niepełnosprawnych, winda, rampa oraz pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu) i rodzin z dziećmi (przewijak dla niemowląt, bezstopniowe przejścia międzyczłonowe).

W każdym pociągu zostały zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności. Maksymalna prędkość jaką mogą osiągnąć te pociągi to 160 km/h.

Docelowo linie SKA są planowane według poniższych relacji:
• SKA1: Kraków Lotnisko/Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek – Kopalnia,
• SKA2: Sędziszów – Kraków Główny – Skawina,
• SKA3: Trzebinia – Kraków Główny – Tarnów

Przekazanie w pociągu PESA odbywa się w dość szczególnych okolicznościach. 2021 rok jest bowiem Europejskim Rokiem Kolei. Z tej okazji, Przedstawicielstwo Województwa Małopolskiego w Brukseli poświęciło 29. wydanie swojego e-magazynu Bliżej Brukseli tej właśnie problematyce.

Więcej informacji o wydarzeniach związanych z Europejskim Rokiem Kolei można znaleźć tutaj: https://europa.eu/year-of-rail/index_pl

PESA Bydgoszcz SA to lider wśród polskich producentów taboru. Spółka dostarczyła dotąd prawie 1500 pojazdów kolejowych, lokomotyw i tramwajów do kilkunastu krajów europejskich. W ostatnim czasie PESA pozyskuje kolejne zamówienia i zdobywa kolejne zagraniczne rynki. Po kontraktach z Ceskimi Drahami i Iasi, wygrała przetargi na dostawę tramwajów dla Sofii, słowackich Koszyc i rumuńskiej Craiova. Jednocześnie zgodnie z planem realizuje produkcję zamówionych pojazdów dla Kolei Małopolskich, Dolnośląskich,, czeskiego RegioJet, czy tramwajów dla Śląska, Torunia i Iasi.

W ostatnim czasie PESA przedstawiła założenia nowej strategii 2025+ - w ramach jej realizacji spółka rozpoczęła inwestycje, wdraża innowacyjne technologie i uruchamia produkcję tramwajów, lokomotyw i nowej platformy pojazdów kolejowych Regio160.

Spółka zdecydowanie stawia na pojazdy niskoemisyjne. Najważniejszym projektem wdrażanym do produkcji jest platforma Regio160. Jej głównym założeniem jest jedna standardowa konstrukcja, która dzięki modułowości zabudowy pozwala konfigurować pojazdy o różnych napędach i dostosowanej do potrzeb przewoźnika zabudowie.

W ramach Platformy Regio160 zaprojektowano różne typy pojazdów - ezt zasilany z trakcji, ezt z dodatkową baterią czy np. ezt zasilany z trakcji i ogniwa wodorowego, który może być wykorzystywany zarówno na liniach zelektryfikowanych, jak i pozbawionych trakcji. PESA konsekwentnie rozwijać będzie również projekty związane z napędami wodorowymi - lokomotywa manewrowa zasilana z ogniw wodorowych zostanie zaprezentowana na targach TRAKO, a zebrane przy jej produkcji doświadczenia zostaną wykorzystane w rozpoczętych już pracach nad wodorowym pojazdem pasażerskim.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe UMWM/ŁP
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica