Uwaga: Nawet 5 tys. zł grzywny za spalanie śmieci

Uwaga: Nawet 5 tys. zł grzywny za spalanie śmieci
Straż Miejska i Urząd Miasta w Nowym Sączu przypominają, że spalanie odpadów stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny do 5 tys. zł. Problem narasta szczególne w rozpoczynającym się sezonie grzewczym, więc warto znać konsekwencje tego uciążliwego dla środowiska i innych ludzi czynu.

W wyniku spalania różnego rodzaju odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, dwutlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, benzopiren, cyjanowodór, chlorowodór oraz dioksyny i furany, których stężenie potrafi przekraczać nawet ponad tysiąc razy dopuszczalne normy. Toksyczny wpływ tych zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.

- Za pozorne oszczędności podczas spalania odpadów płacimy zdrowiem i życiem własnym oraz swoich najbliższych, a zwłaszcza dzieci - tłumaczą sądeccy urzędnicy.

Co więc zrobić jeżeli nasz sąsiad spala odpady?
- Należy upomnieć i uświadomić, że truje nie tylko siebie, ale również innych dookoła. Jeżeli to nie pomoże, należy zawiadomić straż miejską lub urząd miasta, by zostały przeprowadzone kontrole u takiej osoby - informuje nas Dorota Dobrzańska, p.o. rzecznika prasowego sądeckiej Straży Miejskiej.

Spalanie odpadów stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny do 5 tys. zł.

(MJ)
Źródło i fot. Straż Miejska w Nowym Sączu

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica