W Krynicy górą Komorowski. Gmina głosowała za Kaczyńskim.

W Krynicy górą Komorowski. Gmina głosowała za Kaczyńskim.
     4 lipca (niedziela)odbyła się w Polsce II tura wyborów prezydenckich, w której wystartowało dwóch kandydatów: Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski.Prezydentem został wybrany w wyborach bezpośrednich na 5. letnią kadencję Bronisław Komorowski, który zaprzysiężony zostanie na to stanowisko 6 sierpnia. 

     W gminie Krynica - Zdrój wybory wygrał Jarosław Kaczyński, na którego zagłosowało 5180 osób (53.05%). Na Bronisława Komorowskiego oddało głosy 4585 osób, co stanowi 46. 95%. Natomiast w uzdrowisku wybory wygrał Marszałek Sejmu otrzymując 3735 głosów, prezes PiS zaś dostał ich 3496. Krynica jest jedynym miastem na Sądecczyźnie, w którym zwyciężył Bronisław Komorowski.

***

     Prezydent elekt, Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 r. w Obornikach Śląskich, chociaż korzenie jego rodziny wywodzą się z Litwy. Na Dolnym Śląsku Komorowscy znaleźli się po II wojnie światowej w związku z akcją repatriacji. Kilka lat dzieciństwa mały Bronek spędził w Poznaniu, skąd pochodzi jego mama. Następnym miejscem jego zamieszkania był podwarszawski Józefów, gdzie poznał smak ubóstwa. W latach 1959 – 1966 mieszkał w Pruszkowie, tutaj uczęszczał do kilku klas szkoły podstawowej. Następnie rodzina przeprowadziła się do stolicy, gdzie skończył szkołę średnią i Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów był prezesem Koła Naukowego Historyków oraz instruktorem harcerstwa.
     Uczestniczył w wydarzeniach marcowych 1968 r., po raz pierwszy zatrzymany został przez milicję i spędził noc w areszcie w grudniu 1971roku. (rocznica wydarzeń na Wybrzeżu). W 1976 r zaangażował się w pomoc dla robotników z Ursusa i Radomia. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników i organizował manifestacje. Był wydawcą , drukarzem i kolporterem m. in. Biblioteki Historycznej i Literackiej.
     Pracę magisterską bronił w 1977 roku. W tym też czasie poślubił – poznaną na obozie harcerskim - Annę Dembowską(ur. 1952), filologa klasycznego. Państwo Komorowscy mają pięcioro dzieci: Zofię(ur. 1979), Tadeusza(ur. 1981), Marię(ur. 1983), Piotra(ur. 1986) i Elżbietę(ur. 1989).
     Tuż po ukończeniu studiów Bronisław Komorowski pracował jako stażysta redakcyjny, zaś w latach 1980 – 81 - w mazowieckim Ośrodku Badań Społecznych NSZZ „Solidarność”. W grudniu 1981 roku trafił do obozu internowania w Jaworzu, gdzie zbliżył do opozycjonistów starszego pokolenia: Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego i Władysława Bartoszewskiego.
     W 1982 r. został redaktorem niezależnego pisma „ABC”, zajmującego się problemami państw Europy Środkowo – Wschodniej. Po obradach Okrągłego Stołu, rozpoczął karierę polityczną. W latach 1989 – 1990 był dyrektorem w urzędzie Rady Ministrów, następnie posłem na Sejm RP i cywilnym wiceministrem Obrony Narodowej w rządach Tadeusza. Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej. Od 2000 do 2001 pełnił funkcję Ministra Obrony Narodowej w gabinecie Jerzego Buzka. Członkiem Platformy Obywatelskiej jest od 2001 r., początkowo będąc jej przewodniczącym w okręgu mazowieckim, a od czerwca 2006 r. wiceprzewodniczącym całej PO. Marszałkiem Sejmu RP VI kadencji Bronisław Komorowski został wybrany 5 listopada 2007 r., a po tragedii lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia br. pełnił funkcję głowy państwa.
     8 lipca 2010 r został nazwany dniem „Trzech Prezydentów”. Funkcję głowy państwa pełnili: zrzekający się urzędu marszałka Sejmu – Bronisław Komorowski, następnie przez kilka godzin Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, i w końcu nowo wybrany marszałek

(M) fot. strona internetowa Prezydenta RP. B. Komorowskiego
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica