W ramach pokazu ratownicy GOPR ewakuują kolej gondolową.

W ramach pokazu ratownicy GOPR ewakuują kolej gondolową.
W Krynicy - Zdroju odbywa się Światowy Kongres Międzynarodowej Komisji Ratownictwa Górskiego - IKAR - CISA. Oficjalne otwarcie imprezy i zajęcia techniczne w terenie odbyły się (3 października) na Przełęczy Snozka. (Nowy Targ). Tematem była ewakuacja poszkodowanego z dna kamieniołomu.

Dzisiaj (5 październik) na Jaworzynie Krynickiej - w ramach pokazu ratownictwa w wykonaniu ratowników GOPR - odbędzie się symulowana ewakuacja kolejki gondolowej. - "Każdego roku impreza odbywa się w innym miejscu na świecie. Czterodniowe obrady są okazją do wymiany doświadczeń i wspólnego sprawdzenia oraz porównania możliwości, umiejętności i technik ratowniczych" - mówi Jerzy Siodłak, szef Komitetu Organizacyjnego Kongresu Ikar - Cisa 2012 roku. - "Na Kongres do Krynicy przyjechali m.in. przedstawiciele z USA, Nowej Zelandii, Kanady, Japonii oraz z całej Europy. To, co jest tu omawiane będzie następnie wdrażane i zastosowane w ratownictwie górskim na całym świecie. GOPR jest członkiem Ikar - Cisa od 50 lat, dlatego powierzono mu organizację Kongresu”. 
     Delegaci obradują w komisjach: ratownictwa powietrznego, naziemnego, medycznego i lawinowego. Omawiają m.in. szczególne wydarzenia w ratownictwie górskim, bezpieczeństwo ratowników i zapobiegania wypadkom górskim. Na wystawach prezentują nowe sposoby ratownictwa i zapoznają się z nowoczesnymi rozwiązaniami w specjalistycznym sprzęcie ratowniczym. Honorowy patronat nad Kongresem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Małgorzata Kareńska
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica