W ruch poszły laserowe mierniki i wideorejestratory. Policjanci sądeckiej drogówki prowadzili działania „Prędkość”

W ruch poszły laserowe mierniki i wideorejestratory. Policjanci sądeckiej drogówki prowadzili działania "Prędkość"
W miniony piątek oraz poniedziałek policjanci sądeckiej drogówki prowadzili cykliczne działania pod nazwą „Prędkość”. Nadrzędnym celem działań jest zwrócenie uwagi kierowców na fakt, że to właśnie prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadku. W efekcie przeprowadzonych kontroli funkcjonariusze ujawnili ponad 200 kierujących, którzy poruszali się za szybko i zatrzymali 7 praw jazdy.

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych i ma ogromny wpływ na skalę ich skutków. Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Trzeba pamiętać, że już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia w przypadku potrącenia, a nawet najbardziej bezpieczny samochód nie zagwarantuje, że kierowca i pasażerowie wyjdą z wypadku bez szwanku.

Dlatego policjanci stale apelują o rozwagę i nieprzekraczanie obowiązujących limitów prędkości, a także prowadzą cykliczne działania kontrolne mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. 9 i 12 kwietnia br. na terenie miasta i powiatu nowosądeckiego pojawiło się więcej patroli w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach, a policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących, który poruszali się z nadmierną prędkością. Podczas tych działań mundurowi skontrolowali 225 pojazdów ujawniając 202 wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości.

Niechlubną rekordzistką była kierująca audi, która jadąc przez al. Piłsudskiego w Nowym Sączu poruszała się z prędkością 125 km/h, gdzie obowiązuje ograniczenie do 60 km/h. Policjanci nałożyli na kobietę mandat i 10 punktów karnych oraz zatrzymali jej prawo jazdy. Podczas prowadzonych działań, za przekroczenie prędkości powyżej 50km/h w terenie zabudowanym funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy łącznie 7 kierowcom.
W 2020 roku w Polsce odnotowano 23 540 wypadków drogowych (blisko 90% z nich spowodowali kierujący), w których zginęło 2 491 osób, a 26 463 zostały ranne*. Na Sądecczyźnie doszło w tym czasie do 331 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 10 osób, a 400 doznało obrażeń ciała. Zarówno na polskich, jak i sądeckich drogach drugą z kolei główną przyczyną wypadków (zaraz po nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Policjanci stale apelują do kierujących, aby przestrzegali limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność jest niezbędna m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

*Dane pochodzą z raportu rocznego Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku à https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Aneta Izworska
            Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica