Wizyta holenderskiej pary książęcej 75 lat temu zakołysała Krynicą

Wizyta holenderskiej pary książęcej 75 lat temu zakołysała Krynicą
     Kilka godzin przed uroczystą inauguracją 46. Festiwalu im. Jana Kiepury w „Patrii” odbył się wernisaż wystawy „O wizycie, która zakołysała Krynicą”. Zgromadzono na niej fotografie ze styczniowej podróży poślubnej po Polsce, holenderskiej pary książęcej Julianny i Bernharda, która przyjechała również pod Górą Parkową. Królewska jedynaczka wzięła ślub 7 stycznia 1937 roku w Hadze. Rok później z tego związku urodziła się Beatrix (Beatrycze), obecna królowa Niderlandów.

   - „9 stycznia 1937 roku prawdziwa sensacja. Późnym wieczorem do Krynicy zajechał pociąg z młodymi małżonkami. Para podróżowała incognito, pod rodowym nazwiskiem matki księcia Bernharda. Aby zmylić dziennikarzy, młodzi wysłali bagaże do Szkocji, sami zaś wyjechali do Brukseli, gdzie wsiedli w pociąg do Polski. Wieczorem przemykali saniami do „Patrii”, w nadziei, że nie zostaną rozpoznali i wypoczną. Nie udało się, bo zaraz agencje informacyjne telegrafowały o wizycie. Patrię otoczyły tłumy dziennikarzy” - opowiadała Karolina Grobelska, kustosz Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Młodym małżonkom, którzy przyjaźnili się z Marthą Eggerth i Janem Kiepurą,  tak bardzo spodobało się w uzdrowisku, że zamiast kilku planowanych dni przebywali tu miesiąc. Wszędzie byli przyjmowani z wielkimi honorami.
     Wernisażowi towarzyszył koncert „Cudowne głosy w magicznej Patrii”, w którym wystąpili: Małgorzata Kubala (sopran koloraturowy) i Andrzej Wiśniewski (tenor). Śpiewacy zaśpiewali przeboje z repertuaru Jana Kiepury i Marthy Eggerth. Na ich zabytkowym fortepianie grali: Mariusz Dubrawski, a także Anna Zahaczewska, stypendystka Funduszu Stypendialnego "Almanachu Muszyny". Podczas wernisażu wykonała ona Kołysankę Des - dur op. 57. Fryderyka Chopina. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli m.in.: burmistrz Dariusz Resko, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekońki, a także były Minister Spraw Zagranicznych i ambasador w Holandii Janusz Stańczyk. Na wernisaż zaprosili Prezes Uzdrowiska Krynica - Żegiestów S.A, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Dyrektor 46. Festiwalu im. Jana Kiepury.
 
(Red. M) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica