Wojkowa. "W Polsce pozostało mało owiec".

Wojkowa. "W Polsce pozostało mało owiec".
W sobotę (27 lipca) w Bacówce Centuria (Wojkowa), którego gospodarzem jest radny powiatu Włodzimierz Oleksy odbyła się konferencja plenerowa „Bacowskie smaki”. Prelegenci ubolewali nad tym, że w Polsce pozostało bardzo mało owiec. 

Spotkanie rozpoczęło zapalenie watry w obecności m.in. Jerzego Millera - Wojewody Małopolskiego, Jarosława Wojtowicza - zastępcy prezesa ARMiR, a także Jana Golonki - starosty nowosądeckiego, Mieczysława Kiełbasy - wicestarosty, a także Jana Golby -  burmistrza Miasta i Gminy Muszyna oraz  Piotra Kohuta – bacy Redyku i rumuńskich pasterzy. 
     Następnie odbyły się wykłady na temat kultury pasterskiej, a także obecnego stanu owczarstwa w Polsce i przyszłości pasterstwa w Karpatach. - „Po drugiej Wojnie Światowej w naszym kraju było około 700 tysięcy owiec – powiedział Włodzimierz Oleksy, radny powiatowy, hodowca owiec i organizator konferencji – Obecnie ta liczba jest znacznie mniejsza. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku w Polsce było niewiele ponad 124 tysiące tych zwierząt”. Jak podkreślił starosta Jan Golonka, należy powrócić do wypasu kulturowego owiec – „Gospodarka Karpat była przez lata oparta na hodowli owiec. Zaprzestanie wypasu sprawia, że znikają hale, a w ich miejsce pojawia się las”. Podczas konferencji dyskutowano też o możliwościach wsparcia tej dziedziny gospodarki dzięki projektom unijnym na lata 2014 - 2020.
    Dla wszystkich przygotowano degustację serów i jagnięciny oraz potraw regionalnych, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Podobnie jak pokaz ginących rzemiosł czy wyrób i przygotowywanie mięsa, serów. 
  Konferencję zorganizowano w ramach Redyku Karpackiego, który organizowany jest dla uczczenia tradycyjnych wędrówek pasterzy wołoskich. Doprowadziły one do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące te góry. Kontynuacją tematyki pasterskiej będzie konferencja „Pasterstwo szansą Sądecczyzny – budowanie przewagi gospodarczej i turystycznej regionu”, która odbędzie się w 31 lipca (środa) w Hotelu Ski&Spa Resort w Wierchomli. 

Małgorzata Kareńska fot. aut. 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica