XIX Konkurs im. Ady Sari - Wystartowali!

XIX Konkurs im. Ady Sari - Wystartowali!
Występem Jakuba Foltaka, kontratenora, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach rozpoczął się w niedzielę, 29 sierpnia I etap przesłuchań XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

„To wcale nie jest źle rozpoczynać Konkurs. Jestem zadowolony, że tak się stało. Rozśpiewałem się, wyszedłem na scenę i nie miałem czasu się zdenerwować” - mówił Jakub Foltak, po swoim występie.

Miesiąc temu została oficjalnie wylosowana litera „F”, która wyznacza kolejność występów uczestników w Konkursie. „Przygotowywałem się do tego Konkursu niemal dwa lata. Bardzo chciałem wystąpić, bo uważam, że udział w nim stanie się dla mnie przepustką w artystyczny świat” – podkreślał Jakub Foltak, który jest członkiem „Akademii Operowej” przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

W pierwszym etapie młodzi śpiewacy wykonywali po dwa utwory, jeden głównie Mozarta i jeden dowolny wybrany z listy. Program występu nie mógł przekraczać dziesięciu minut. „Bardzo marzyłam, aby przyjechać do Nowego Sącza, bo to bardzo prestiżowy Konkurs, a jury jest dość wymagające. Wybrałam zróżnicowany repertuar, aby pokazać się z wielu stron” – mówiła po zejściu ze sceny Justyna Gęsicka, mezzosopranistka z Bydgoszczy. „Po przerwie spowodowanej pandemią wychodząc na scenę czuje się pewien dreszczyk emocji, ale to nie szkodzi, bo bardzo tęskniliśmy za tym” – podkreślała.

Młodych artystów oceniało międzynarodowe jury pracujące pod kierunkiem Małgorzaty Walewskiej. „Przesłuchaliśmy dopiero połowę uczestników, ale już jestem szczęśliwa, bo widać, że wśród wykonawców są wybitni interpretatorzy. A to dobrze wróży” – podsumowała pierwszy dzień przesłuchań Małgorzata Walewska.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari rozgrywa się w trzech etapach, a zwycięzców poznamy 4 września podczas Koncertu Laureatów.

Jutro, w poniedziałek, drugi dzień przesłuchań I etapu i wieczorem pierwszy werdykt jury, który pokaże kto zaśpiewa w II etapie Konkursu.

Przypomnijmy, że wszystkie przesłuchania odbywają się z udziałem publiczności w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a także są transmitowane online na stronie Konkursu.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
             biuro prasowe Konkursu
Fot. Piotr Droździk
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica