XVIII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA Czerwiec-Lipiec 2019

XVIII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA Czerwiec-Lipiec 2019
W czerwcu i lipcu br. wnętrze Bazyliki św. Małgorzaty oraz Kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu wypełni muzyka organowa w ramach XVIII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L'ARTE ORGANICA. Podczas Festiwalu usłyszymy najwybitniejsze utwory wielkich klasyków muzyki organowej takich jak Bach, Szymanowski czy Vierne. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

18 czerwca /wtorek/ 2019, godz. 19.15
Bazylika św. Małgorzaty


RÓŻNE BARWY ORGANÓW
Edward De Geest (Gandawa / Belgia)


Edward De Geest - ukończył z najwyższym wyróżnieniem Akademię Muzyczną i Teatralną w Lokeren. Następnie studiował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii oraz Królewskim Konserwatorium w Gandawie, zdobywając nagrody Firmin Swinnena oraz Josepha Callaertsa, Prix d'Excellence oraz medal rządu Królestwa Belgii.
Jest laureatem Delta Organ Competition w Middelburgu w Holandii oraz Biennial National Organ Competition Alex Paepen Prize w Antwerpii. Sukcesy odniesione na konkursach organowych zapoczątkowały jego międzynarodową karierę koncertową, poza Europą występował w Japonii, Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRR - do chwili obecnej wykonał łącznie 675 koncertów. Regularnie występuje w ramach Flandryjskiego Festiwalu Organowego Ghent and Historic Towns. Współpracował ze słynnymi dyrygentami, m.in. Laszlo Heltay, Philippe Herreweghe i in.
W latach 1973-1990 Edward De Geest uczył w licznych belgijskich akademiach muzycznych i w Konserwatorium w Gandawie. W 1990 został mianowany dyrektorem Akademii Muzycznej i Teatralnej w Eeklo, której funkcję dyrektora honorowego pełni obecnie (od 2011). W 1994 roku został tytularnym organistą Katedry św. Bawona w Gandawie. Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w katedrze gandawskiej, w ramach którego występują najznamienitsi organiści świata. Jest także członkiem Komitetu Kulturowego Dziedzictwa Gandawy, Departamentu Historycznego Instrumentarium Organowego, a także Stowarzyszenia Konserwatoriów Flamandzkich, jak również Instytutu Lemmensa.
Dla uczczenia jego wybitnych zasług na polu promocji muzyki organowej na forum wewnątrzkrajowym i międzynarodowym, został w 2003 roku uhonorowany nagrodą miasta Eeklo. W tym samym roku został odznaczony najwyższą klasą medalu paryskiego Société Académique Française: Arts-Sciences-Lettres.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych (Klara, RTBF, Radio Rias Berlin, Radio Hilversum 5, Televizione Catalonia Espagnole i in.). Jego dyskografia obejmuje liczne dzieła Jana Sebastiana Bacha oraz kompozytorów działających w okresie od siedemnastego stulecia po czasy współczesne.

PROGRAM
Johann Friedrich Schmoll (1739-1794)
Moderato
Un poco allegretto
Moderato
Un poco adagio e grazioso

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
VI Sonata organowa d-moll Vater unser op. 65 nr 6
Choral
Andante sostenuto
Allegro molto
Fuge. Sostenuto
Final. Andante

Louis Vierne (1870-1939)
Cathédrales op. 55 nr 3

Joseph Tilborghs (1830-1910)
Scherzo

Jean Absil (1893-1974)
Trois Pièces op. 127
Introduction
Pastorale (na temat dawnej kolędy flamandzkiej)
Finale

Gabriël Verschraegen (1919-1981)
Andante
Partita na temat Veni Creator

26 czerwca (środa) 2019, godz. 19.15
Kościół św. Kazimierza


BACHOWSKA SPUŚCIZNA
Peter Van de Velde (Antwerpia / Belgia)


Peter Van de Velde - rozpoczął naukę gry na organach w wieku lat dziewięciu, jako dwunastolatek był już organistą parafialnego kościoła w Doel we Flandrii. Ukończył z wyróżnieniem antwerpską Akademię Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1996 roku i zdobył pierwsze nagrody z zakresu organów (kl. Stanislasa Deriemaekera) oraz innych wiodących przedmiotów.
W 2002 roku został powołany na stanowisko organisty tytularnego Katedry NMP w Antwerpii, największej i najznaczniejszej gotyckiej świątyni w krajach Beneluksu. Piastując tę funkcję, opiekuje się dwoma wyjątkowej klasy instrumentami: romantycznymi organami Schyvena z 1891 roku oraz neobarokowym instrumentem Metzlera (1993). Jest również organistą kościoła św. Michała w Antwerpii oraz członkiem licznych flamandzkich stowarzyszeń organowych.
Odbył liczne trasy koncertowe m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Środkowym i Dalekim Wschodzie. Oprócz działalności solowej udziela się także jako kameralista współpracując z licznymi i znaczącymi śpiewakami, instrumentalistami, chórami i orkiestrami, często wykonując m. in. koncerty organowe z towarzyszeniem zespołów orkiestrowych.
Repertuar koncertowy Petera Van de Velde zawiera przekrój arcydzieł powstałych w okresie od wczesnego baroku po czasy współczesne. Artysta znany jest ze szczególnie cenionych wykonań kompozycji mistrzów belgijskich XIX i XX stulecia, takich jak Edgar Tinel, Joseph Jongen, Paul de Maleingreau, Flor Peeters, Joseph Callaerts czy Guy Weitz.

PROGRAM
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga e-moll BWV 548 (wg edycji K. Straubego)

Max Reger (1873-1916)
Toccata d-moll op. 59 nr 5
Fuga D-dur op. 59 nr 6
Melodia B-dur op. 59 nr 11

Karol Szymanowski (1882-1937)
Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (transkr. A. Wightman)

Johann Sebastian Bach
Chromatyczna fantazja i fuga BWV 903 (transkr. M. Reger)


2 lipca /wtorek/ 2019, godz. 19.15
Bazylika św. Małgorzaty


KLIMATY BRAZYLIJSKIE
Marco Aurélio Lischt (Petropolis / Brazylia)


Marco Aurélio Lischt - w 1988 roku ukończył studia muzyczne z wyróżnieniem w klasie fortepianu u prof. Marii Yeda Caddah w Wyższej Szkole Muzycznej w Rio de Janeiro. Na tej samej uczelni uzyskał srebrny medal w klasie fortepianu. W roku 1993 zdobył dyplom magistra w klasie organów prof. Gertrud Mersiovski. W 1998 roku uzyskał tytuł licencjata w Wyższej Szkole Muzycznej i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie nad Menem w klasach profesorów Gerda Wachowskiego i Daniela Rotha (organy), jak również w zakresie dyrygentury chóralnej. Podczas studiów we Frankfurcie nad Menem współpracował również z chórem katedralnym z Limburga (pod kierownictwem kapelmistrza Hansa Bernharda).
Artysta gościł w Polsce, Czechach, Norwegii i w Niemczech. W 2004 współuczestniczył w charakterze solisty w koncertach symfonicznych prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego. W 2008 uczestniczył w XVIII Międzynarodowych Warsztatach Dyrygenckich pod kierownictwem Maestro Kirka Trevora i Maestro Carlosa Moreno. W 2011 roku odbył trasę koncertową z Canarinhos de Petrópolis Sängerknaben po Niemczech, Austrii i Czechach. W repertuarze, który zawierał wyłącznie utwory brazylijskiej muzyki kościelnej XIX, XX i XXI wieku, znalazły się również prawykonania pozycji skomponowanych specjalnie na to tournée. Razem z tymże chórem nagrał dwie płyty CD: zawierającą współczesną muzykę kościelną Brazylii Reflexos do Brasil – música sacra da atualidade oraz Ó vinde ver já nasceu z kolędami z Niemiec i Południowej Ameryki. Lischt jest od roku 1998 kierownikiem artystycznym oraz dyrygentem chóru chłopięcego Canarinhos de Petrópolis, prowadzi także chór dziewczęcy miasta Petropolis, filharmoniczną orkiestrę symfoniczną, festiwal w katedrze São Pedro de Alcântara-Petrópolis, jak również przewodniczy federacji Pueri Cantores w Brazylii. W 2017 roku objął kierownictwo w Coral Municipal de Petrópolis, do którego należy również orkiestra kameralna miasta.

PROGRAM
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Wo soll ich fliehen hin BWV 646
Wer nur den lieben Gott läßt walten BWV 647
Toccata i fuga d-moll BWV 538

Amaral Vieira (*1952)
Suíte para órgão op. 292
Allegro non tropo
Giocoso
Serioso
Allegro non tropo
Maestoso

Heitor Villa-Lobos (1887-1959)
Bachianas brasileiras
Aria (opr. C. van Hulse)

Alexandre Schubert (*1970)
Sonata para órgão
I. Allegro non troppo
II. Adagio
III. Allegro moderato

Naji Hakim (*1955)
Rottenburg Toccata nt. chorału Sankt Martin, dir ist anvertraut

11 lipca /czwartek/ 2019, godz. 19.15
Bazylika św. Małgorzaty


BACH I JEGO CZASY
Daniel Zaretsky (St. Petersburg / Rosja)


Daniel Zaretsky - studiował grę na fortepianie i na organach w konserwatorium w Leningradzie w klasach profesorów E. Bazanowa i N. Oksentjana, uzyskując w 1989 dyplomy z wyróżnieniem. Ukończył także studia podyplomowe w Konserwatorium w Kazaniu, gdzie był uczniem prof. R. Abdoullina. W latach 1991-1993 kontynuował studia w Akademii Muzycznej J. Sibeliusa w Helsinkach w klasie prof. Kari Jussila. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wirtuozów jak: Guy Bovet, Marie-Claire Alain, Harald Vogel, Ludger Lohmann, Jean Guillou, David Sanger, Hans Fagius, Michael Radulescu, Daniel Roth, Peter Planyavsky.
Występuje od 1988 we wszystkich najważniejszych koncertowych miejscach Rosji, w krajach bałtyckich (katedra w Rydze, kościół św. Mikołaja w Tallinnie), jak również we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Polsce, Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Ameryce Południowej, Izraelu, Australii i USA.
W 1991 roku wygrał Ogólnorosyjski Konkurs Organowy, a także zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Spirze w Niemczech. W 1990 był finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego w Raguzie we Włoszech, zaś w 1993 - w Lahti w Finlandii. Dokonywał nagrań dla radia rosyjskiego, łotewskiego, szwajcarskiego, niemieckiego i duńskiego, jak również zarejestrował liczne nagrania na CD.
Jest uznanym konsultantem biorącym udział w restaurowaniu zabytkowych instrumentów, a także regularnie zapraszany jako członek jury konkursów organowych w Rosji oraz za granicą (Polska, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Luksemburg, Holandia, Kanada).
W latach 1997-2007 był organistą słynnej Filharmonii Petersbuskiej. W okresie 2002-2007 był profesorem nadzwyczajnym Konserwatorium w Niżnym Nowgorodzie. Od 2006 roku jest profesorem Uniwersytetu w St. Petersburgu, a od 2007 także w Konserwatorium Petersburskim, gdzie od 2011 jest Kierownikiem Katedry Organów i Klawesynu.
W 2006 roku został uhonorowany tytułem Zasłużonego Artysty Rosji.


PROGRAM
Nicolaus Bruhns (1665-1697)
Praeludium in g
Adagio in D

Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Canzonetta in G BuxWV 171
Komm, heiliger Geist, Herre Gott BuxWV 199

Johann Sebastian Bach (1859-1750)
Komm, heiliger Geist, Herre Gott BWV 651
Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit BWV 669
Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671

Georg Böhm (1661-1733)
Vater unser im Himmelreich
Praeludium in C
Partita Ach wie nichtig, ach wie flüchtig

Johann Sebastian Bach
Praeludium et fuga in C BWV 531

Andrzej Gulewicz  MTV24
Źródlo: MCK Sokół Nowy Sącz
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica