Z powodu przebudowy górna stacja kolei PKL na Górze Parkowej będzie czasowo niedostępna dla turystów

Z powodu przebudowy górna stacja kolei PKL na Górze Parkowej będzie czasowo niedostępna dla turystów
Od 1 września do 15 grudnia br. nastąpi remont generalny górnej stacji kolei PKL na górze Parkowej. Inwestycja ma na celu odtworzenie historycznego charakteru obiektu i wprowadzenie nowych udogodnień dla turystów.

Projekt zakłada poszerzenie peronu, co usprawni sposób odprawy pasażerów i zwiększy komfort osób niepełnosprawnych oraz rodzin podróżujących z wózkami dziecięcymi. W odnowionym budynku powstaną tarasy widokowe.

Głównym celem inwestycji PKL jest przywrócenie obiektowi jego przedwojennego charakteru. Zostanie przebudowana pergola mieszcząca kawiarnię i wyposażenie jej w szklane, otwierane ściany, chroniące przed wiatrem w okresie jesienno-zimowym oraz nowe okna, przez które turyści będą mogli obserwować widoki.

Przebudowie ulegnie również dziedziniec wewnętrzny, z którego półokrągłymi schodami będzie można dostać się na słoneczny taras restauracji. Na Górę Parkową powróci tradycja lat 30-tych. Tradycje muzyczne i taneczne będą ważnym elementem oferty Krynicy-Zdrój.

Poszerzony zostanie również peron górnej stacji pod kątem wagonów z funkcją obustronnego wsiadania i wysiadania. Pojawią się także dodatkowe udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z dziecięcymi wózkami.

Kasy zmienią swoją lokalizację, będą znajdowały się w stylowej konstrukcji pod tarasem restauracji, nawiązującej do modernistycznych wagonów, dzięki czemu hol dla oczekujących na zjazd ze szczytu Góry Parkowej zyska odpowiednią przestrzeń.

Kolej na Górę Parkową uruchomiono 8 grudnia 1937 r. Była drugą koleją górską w Polsce i pierwszą typu linowo - terenowego. W ciągu pierwszych 10 dni od otwarcia z nowej atrakcji skorzystało prawie 3,5 tys. osób, a w ciągu roku wagonem na szczyt Góry Parkowej wjechało wtedy ponad 145 tys. turystów. Dwa wagony poruszały się po jednym torze z mijanką pośrodku trasy, której długość wynosi 642 metry, a różnica wysokości 158 metrów.


Gulewicz Andrzej  MTV24
Źródło: Polskie Koleje Linowe

 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica